2021-02-13

Mistyczna biel śniegu

 

Jako urodzona pesymistka świadoma zmian klimatycznych nie sądziłam, że doczekamy się w tym roku takiej pięknej, jasnej, mroźnej i śnieżnej zimy, jaką pamiętam z dzieciństwa! (Znajoma namawia, żebym sprawiła sobie sanki, ale aż tak szalona nie jestem i pozostanę przy spacerach.) Jedyne zastrzeżenie, jakie mam do obecnej pogody, to że przy robieniu zdjęć telefonem muszę zdejmować rękawiczki (na spacery zakładam dwie pary - rękawiczki owcze z jednym palcem, a pod spód zwykłe wielopalczaste z dzianiny) i grabieją mi ręce...

Od bardzo dawna nie zamieszczam tu już wpisów ciekawostkowych o symbolach, ale dziś mnie tknęło, że ciekawie byłoby sprawdzić symbolikę śniegu, po czym odkryłam ku swemu zaskoczeniu, że w "Słowniku symboli" Władysława Kopalińskiego nie ma w ogóle hasła "śnieg". Są natomiast obszerne hasła poświęcone poszczególnym barwom, w tym oczywiście bieli. Kopaliński pisze:

"Kolor biały jest symbolem doskonałości, duchowości, życia (wiecznego), uświęcenia, świętości, chwały, zbawienia, objawienia, odkupienia, odrodzenia [...] niewinności, dziewictwa, czystości [...] strachu, tchórzostwa; śmierci, żałoby [...] światła, (powrotu) dnia, świtu [...] Ulubiony przez bogów kolor ofiar zwierzęcych u Rzymian. Starożytni kapłani (również druidzi) nosili przeważnie białe szaty liturgiczne. Białe konie ofiarowywano Słońcu, białe byki wybierali na ofiarę druidzi, białe słonie były święte w Syjamie. Na Wschodzie kolor biały jest synonimem starszeństwa, wyższości [...] Białość łączy się z absolutem, z początkiem i końcem, stąd często stosowana przy ceremoniach narodzin, wtajemniczenia, ślubu i śmierci."

Co ciekawe, stroniczkę dalej dowiadujemy się też, że

"Ludzie lubiący kolor biały są rzekomo nudni, nawni, z kompleksami donżuańskimi..."

Ciekawe, kto i na jakiej podstawie wysnuł taki wniosek?

W innym "Słowniku symboli", którego autorem jest Juan Eduardo Cirlot, znalazło się hasło poświęcone śniegowi, ale jest króciutkie i enigmatyczne. Informuje, że spadły, pokrywający ziemię śnieg oprócz pokrewieństwa ze wszystkim, co spada z nieba (deszcz, rosa, pioruny) mógłby symbolizować esencję samej ziemi. Przeciwstawiony niebu tworzy oś biel-błękit o charakterze mistycznym (cokolwiek by to miało znaczyć). 

Podejrzewam, że nieskazitelny śnieg może mieć szczególne znaczenie symboliczne dla srebrnych magów w świecie Zmroczy. Zapewne istnieją jakieś szczególne rytuały odprawiane przez nich zimą oraz zaklęcia, które można rzucić tylko wtedy, kiedy ziemię pokrywa warstwa świeżego, czystego śniegu. Warto by kiedyś pójść tym tropem.

Na zdjęciach - różne zimowe widoczki spacerowe z końcówki stycznia.
1 komentarz:

  1. Anonimowy14.2.21

    Bałwany są i dzieciaki na sankach jeżdżą,super!

    Chomik

    OdpowiedzUsuń