Książki

Nowość

Świerszcze w soli
Wydawnictwo SQN (seria Originals), Kraków 2023


Zbiór trzynastu opowiadań (siedem premierowych, sześć publikowanych wcześniej w różnych miejscach) nawiązujący z lekka do zbioru Po stronie mroku z 2012 r. Niezbyt optymistyczna wizja zaświatów oraz życia po śmierci (jeśli wierzycie w dobrego i miłosiernego Boga, to nie ten adres), powikłane ludzkie losy i odrobina postmodernistycznej przekory. Jeżeli miałabym te teksty porównać do czegoś znanego, to najprędzej do serii komiksowej o Sandmanie.

Opis wydawcy:

Życie i śmierć to dwie strony tej samej monety, lecz może nasza rzeczywistość jest tylko powierzchnią jeziora, zasłoną skrywającą tajemnice?

Gigantyczny boski Plan mieści w sobie całą ludzkość i wszystkie poziomy zaświatów – od Góry do Dołu. Jednakże nawet Stwórca nie ma kontroli nad wszystkim, co stworzył: najpierw najstarszy, a później średni syn zbuntowali się przeciw Niemu.

Trzynaście opowiadań eksploruje ścieżki niedostępne szkiełku i oku, prowadząc czytelnika przez wzory Planu, rubieże zaświatów i meandry indywidualnych ludzkich losów, w które czasami ingerują nieśmiertelni. Tutaj śmierć to dopiero początek drogi, zaś Śmierci jest dwadzieścia jeden. Woda pamięta wszystkie wojny i wszystkie tajemnice, a zagubione dusze mogą znaleźć azyl daleko w innym wszechświecie, w królestwie najstarszego z Synów Bożych.


Teatr węży - cykl o świecie Zmroczy
Cykl powieściowy dark fantasy o przygodach Krzyczącego w Ciemności, wyjętego spod prawa alchemika i maga. Pierwszy tom, Dwie karty, ukazał się w 2011 r. nakładem wydawnictwa Ifryt, które rok później niestety zawiesiło działalność, przez co dwa kolejne tomy, Pośród cieni i W mocy wichru, ukazały się najpierw jako e-booki wydane przez Oficynę Wydawniczą RW2010, a później Agencja Wydawnicza Solaris udostępniła w swojej księgarni również wersje papierowe. Po latach wszystkie trzy tomy wznowiło wydawnictwo Rebis w jednolitej szacie graficznej (treść książek oczywiście pozostaje bez zmian). W czerwcu 2019 r. światło dzienne ujrzał tom czwarty - Śpiew potępionych, a w lipcu 2020 r. ukazał się tom piąty i ostatni - Czerń nie zapomina.

Teatr węży to barwny świat bardzo luźno inspirowany XVII-wieczną Europą: magia dzieląca się na srebrną i czarną, baśniowe krainy astralne, potężni arystokraci, demony, żebracy, przestępcy. Dużo mroku i niemało brudu. Niżej prezentuję okładki nowego wydania i krótkie opisy poszczególnych tomów. 

Poszczególne powieści są na tyle ściśle powiązane ze sobą, że należy rozpoczynać lekturę od pierwszego tomu, aczkolwiek niektórzy twierdzą, że można przeczytać CZWARTY jako samodzielną książkę, nie znając poprzednich. Więcej informacji na temat cyklu, w tym okładki starego wydania elektronicznego i papierowego oraz przydatne linki znajdziecie tutaj

Miłośnicy podcastów mogą posłuchać 30-minutowego wykładu o świecie Zmroczy wygłoszonego na Seminarium Literackim Śląskiego Klubu Fantastyki 22 czerwca 2019 (opowiadam o perypetiach wydawniczych cyklu oraz dość szczegółowo omawiam mechanikę uniwersum Zmroczy; pod linkiem można też obejrzeć komplet slajdów z tej prelekcji).

Serdecznie polecam również analizę trzech pierwszych tomów cyklu pt. Dwie barwy magii, wiele barw świata, która ukazała się na łamach magazynu Esensja - Aleksandra Klęczar wyczerpująco omawia świat, głównego bohatera oraz fabuły książek.


W oddzielnym wpisie znajdują się zebrane w jednym miejscu linki do recenzji wszystkich tomów.
<!-->
Teatr węży t. 1: Dwie karty
Wydawnictwo Ifryt, Lublin 2011.
Wznowienie: Dom Wydawniczy Rebis, Poznań 2017.

Wszystkie anioły umarły, a bogowie odeszli. Magia dzieli się na srebrną i czarną; ta druga jest skażona, wyklęta. Po ziemi grasują demony, czyhające na dusze śmiertelników.

W Shan Vaola nad Zatoką Snów pojawia się obłąkany człowiek, który twarz ma pociętą ranami, a ze swej przeszłości pamięta jedynie urywki. Walcząc o byt w światku żebraków i przestępców, stopniowo buduje sobie nową tożsamość. Jego perypetie splatają się z losami całej gamy postaci – bezdomnego chłopca imieniem Znajda, alchemika, na którym ciąży paskudna klątwa, szczurołapa, którego córkę uwiódł i porzucił pewien nicpoń, arystokratki, której brat zginął zabity przez srebrnych magów… A w tle toczy się intryga uknuta przez Otchłań.


Teatr węży t. 2: Pośród cieni
Agencja Wydawnicza Solaris, Stawiguda 2013. 
Wznowienie: Dom Wydawniczy Rebis, Poznań 2017.

Żyjąc poza prawem, nigdy nie wiesz, co przyniesie jutro. Krzyczący w Ciemności przekonuje się o tym, gdy schronienie w Podziemiach przestaje być bezpiecznym azylem.

Nie on jeden ma kłopoty. Lorraine, córka fałszywego maga, pada ofiarą klątwy. Anavri, która najbardziej na świecie boi się skażonego daru, czuje, że jej najgorszy koszmar zaczyna się stawać jawą.

Brune, niegdyś uzdrowiony z szaleństwa, niebezpiecznie oscyluje na granicy ponownego osunięcia się w nie. Dręczą go wizje i sny. Pokazują utraconą przeszłość, czy kłamią? Tymczasem w realnym świecie czyha gildia przestępcza oraz srebrni magowie, przed którymi nie da się uciec nawet w śmierć.

W labiryncie sfer są miejsca, gdzie można na jakiś czas się ukryć, i miejsca, gdzie można szukać odpowiedzi. Czy to wystarczy, aby zmylić za sobą ślad? A jeśli to cienie z przeszłości stanowią największe zagrożenie?Teatr węży t. 3: W mocy wichru
Agencja Wydawnicza Solaris, Stawiguda 2013. 
Wznowienie: Dom Wydawniczy Rebis, Poznań 2018. 

W świecie po Skażeniu, gdzie czarny dar czyni cię wyklętym i ściganym, każda maska, każda nowa tożsamość mogą zagwarantować bezpieczeństwo tylko przez krótki czas.

Marshia Lavalle, która przez lata służyła Otchłani, musi się zmierzyć z konsekwencjami - i płaci wysoką cenę. Krzyczący w Ciemności jeszcze nie wie, że przypomnieli sobie o nim wrogowie z poprzedniego życia. Anavri musi nauczyć się posługiwać darem, którego nienawidzi. A w jednym z miast nad Zatoką Snów grasuje morderca.

Co łączy tragedię, jaka rozegrała się przed laty w mieście ogarniętym zarazą, z człowiekiem w stroju błazna, który zabija kobiety lekkich obyczajów? I czy można wygrać z nieubłaganą logiką mówiącą, że w życiu czarnego maga każda więź prędzej czy później musi zostać zerwana? Jedno jest pewne - nie należy liczyć na szczęśliwe zakończenie.


Teatr węży t. 4: Śpiew potępionych
Dom Wydawniczy Rebis, Poznań 2019.

Krzyczący w Ciemności po zawarciu ugody ze srebrnymi magami wyrusza na Wyspy Śpiewu. Jego tajnej misji od początku towarzyszą kłopoty. Równowaga Zmroczy uległa zaburzeniu, a nad wszystkim wisi widmo szykującej się katastrofy. Co knują demony z Doliny Śniedzi?

Melanż czarnej magii z tropikalną przygodą zaskoczy was, zahipnotyzuje i przyprawi o dreszcze.
 Teatr węży t. 5: Czerń nie zapomina
Dom Wydawniczy Rebis, Poznań 2020.

Po wydarzeniach na Wyspach Śpiewu Krzyczący w Ciemności przepadł jak kamień w wodę. Poszukują go wszyscy – demony Doliny Śniedzi, srebrna magini Akhania ar Vithanare, młoda wróżbitka Lorraine.

Dolina Śniedzi zrobi wszystko, by zemścić się na Krzyczącym i na Akhanii za pokrzyżowanie planów na archipelagu. Tymczasem w Bel Ingre, stolicy Lossoru, dojrzewa nowa intryga Otchłani. Dolina Rdzy szykuje się do wzniecenia tam epidemii, by zdobyć dziesiątki tysięcy dusz.

Kiedy sytuacja w Bel Ingre zaczyna się pogarszać, konsekwencje okazują się groźniejsze, niż ktokolwiek przypuszczał. Czy w sytuacji ogromnego zagrożenia możliwe stanie się współdziałanie między srebrem a czernią?
Inne powieściOlga i osty
W.A.B., Warszawa 2016

Samodzielna powieść osadzona częściowo w realiach współczesnej Polski, częściowo w onirycznej rzeczywistości Zaświatu, o fabule niczym barwny patchwork, wykorzystująca symbolikę baśni i logikę snu.

Opis wydawcy: Olga Pańkowska to nieśmiała marzycielka, której niezbyt się wiedzie w życiu. Pewnego dnia ratując bezpańskiego kota, trafia do baśniowego świata i zostaje gospodynią w domu czarodzieja. Jednak tak naprawdę ta historia zaczyna się znacznie wcześniej - w dzieciństwie Olgi, zanim jej rodzice się rozwiedli... Okazuje się, że magiczna rzeczywistość to tylko początek podróży, dzięki której Olga upora się z przeszłością i stanie się gotowa na pasjonujące, dorosłe życie.

Recenzje:

Starsze zbiory opowiadań

Po stronie mroku
Sumptibus/Oficyna Wydawnicza RW2010, Poznań 2012

Zbiór opowiadań połączonych wspólnym motywem Piekła, po trosze nawiązujących fabularnie do siebie nawzajem, ale utrzymanych w różnej stylistyce: od przygodowej fantastyki po realizm magiczny. Pierwotnie opublikowany jako ebook przez Oficynę Wydawniczą RW2010, dopiero później ukazał się na papierze z inną okładką.

Opis wydawcy:

Piekło ma wiele obliczy, a wszystkie one stanowią część planów Stwórcy.

Na odwieczną machinę przeznaczenia składają się miliony pojedynczych trybików. Takich jak hiszpański alchemik El Claro, wojowniczka Sangre Veland, rudy demon Samir von Katzenkrallen czy jedenastoletnia strzyga Maszka.

Dwanaście opowiadań połączonych wspólnym motywem Szeolu zabierze was w podróż przez różne czasy i miejsca – od współczesnej codzienności po rubieże zaświatów, od średniowiecznych Karpat po zbombardowane Nagasaki i płonące World Trade Center.


Agnieszka Hałas jest heretyczką i kilkaset lat temu za takie pisanie spłonęłaby na stosie. „Po stronie mroku” nie ma bohaterów, dobro nawet po śmierci staje się narzędziem władzy. Jedyną ucieczką z tego piekła / nieba będą więc strzępy ziemskich uczuć, za które płaci się tu wysoką cenę.
- Paweł Ciećwierz


Recenzje:
Między otchłanią a morzem 

Wydawnictwo Ares, Katowice 2004

Mój debiutancki zbiorek opowiadań o Krzyczącym w Ciemności, do zdobycia już  tylko na Allegro. Jeśli komuś wpadnie w ręce, można go potraktować jak trailer do cyklu Teatr węży - niektóre opowiadania w formie poprawionej i rozszerzonej zostały włączone do powieści.Brak komentarzy:

Prześlij komentarz