2016-12-18

Świat Zmroczy - kolejność chronologiczna tekstów


Co jakiś czas zdarza się, że czytelnicy bądź recenzenci pytają mnie, jak mają się do siebie chronologicznie poszczególne teksty o Krzyczącym w Ciemności, a trochę się tego nazbierało na przestrzeni lat. Dlatego przygotowałam listę, po przeczytaniu której wszystko powinno stać się jasne.

Jeśli ktoś kompletnie nie zna uniwersum Zmroczy, zachęcam, żeby rozpocząć znajomość z Krzyczącym od powieści Dwie karty!

Ktosiom, którzy woleliby najpierw sprawdzić na krótszej próbce tekstu, czy ten wariant fantasy im pasuje, polecam opowiadania Kłopot barona Hoogstratena (samodzielny spinoff) i Muzyka dla szczurów (wpisuje się w główną oś fabularną Teatru węży) dostępne za darmo w internetach w formatach .epub, .mobi i .pdf, jak również opowiadanie Pokłosie pewnego bankructwa (samodzielny spinoff).


Mój debiutancki zbiór opowiadań Między otchłanią a morzem można jeszcze znaleźć na Allegro, ale... nie polecam kupowania go. Został częściowo "skanibalizowany" - opowiadania Białe dłonie oraz tekst tytułowy po lekkich zmianach fabularnych wplotłam w akcję cyklu Teatr węży. Z pozostałych zawartych tam tekstów dwa (Dziecko i W głębi) nie są moim zdaniem warte, żeby je przypominać (pisałam je mając 18 lat i jeśli wziąć na to poprawkę, nie były złe, ale dzisiaj wolałabym się już nimi nie chwalić). Wspomniana powyżej Muzyka dla szczurów trafiła jako darmówka na sieć, a mikropowieść By ją ocalić, nominowana swego czasu do nagrody Nautilus, na pewno zostanie prędzej czy później włączona do jakiejś publikacji albo udostępniona na sieci.


Kolejność chronologiczna opowiadań i powieści o Krzyczącym w Ciemności


(MOAM - zbiór Między otchłanią a morzem, Dom Wydawniczy Ares, 2004) 


1. Poczwarka (MOAM)


2. Teatr węży t. 1 Dwie karty 


3. Teatr węży t. 2 Pośród cieni. W tekst powieści wplecione zostały opowiadania: Białe dłonie (MOAM, mocno przerobione), Między otchłanią a morzem (MOAM) oraz Dom z żółtym szyldem ("Science Fiction, Fantasy i Horror" nr 59/2010).


4. Teatr węży t. 3 W mocy wichru


5. W krainie sylfów 

(krótkie opowiadanie, darmowy promobook wydawnictwa Rebis) 


6. Teatr węży t. 4 Śpiew potępionych

7. Teatr węży t. 5 Czerń nie zapomina (tytuł roboczy, książka dopiero zaczyna powstawać)

Ok. 10 lat przerwy; w tym czasie (prawdopodobnie, same teksty tego nie precyzują) dzieją się Kłopot barona Hoogstratena ("Science Fiction, Fantasy i Horror" nr 69/2011, dostępne online w serwisie Katedra) oraz Pokłosie pewnego bankructwa ("Fantastyka Wydanie Specjalne" nr 03/2014, dostępne online w magazynie Fahrenheit).


8. Muzyka dla szczurów
(MOAM)


9. Dziecko, W głębi i Tropem skorpiona (MOAM)


10. By ją ocalić (MOAM)


11. Kto się śmieje ostatni
(Esensja)


12. Sen o lilii (Esensja)


W niesprecyzowanym czasie po Śpiewie potępionych (ale raczej później niż wcześniej) dzieje się akcja opowiadań:


13. Panicz z Ertel-Sega (antologia Na nocnej zmianie, Fabryka Słów, 2016; opowiadanie nominowane do Nagrody Fandomu im. Janusza A. Zajdla, dostępne w darmowym ebooku)
14. Czarne i czarniejsze ("Fenix Antologia" nr 1-2/2018 - ebook dostępny za 8 PLN lub mniej)
15. Królestwo i jego cienie (darmowy ebook wydawnictwa Rebis, 2017). 

Następne teksty - a w szczególności tom 5 Teatru węży - na pewno powstaną prędzej czy później!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz