2016-12-18

Świat Zmroczy - kolejność chronologiczna tekstów


Co jakiś czas zdarza się, że czytelnicy bądź recenzenci pytają mnie, jak mają się do siebie chronologicznie poszczególne teksty o Krzyczącym w Ciemności, a trochę się tego nazbierało na przestrzeni lat. Dlatego przygotowałam listę, po przeczytaniu której wszystko powinno stać się jasne.

Jeśli ktoś kompletnie nie zna uniwersum Zmroczy, zachęcam, żeby rozpocząć znajomość z Krzyczącym od powieści Dwie karty!

Ktosiom, którzy woleliby najpierw sprawdzić na krótszej próbce tekstu, czy ten wariant fantasy im pasuje, polecam opowiadania Kłopot barona Hoogstratena (samodzielny spinoff) i Muzyka dla szczurów (wpisuje się w główną oś fabularną Teatru węży) dostępne za darmo w internetach w formatach .epub, .mobi i .pdf, jak również opowiadanie Pokłosie pewnego bankructwa (samodzielny, trochę dłuższy spinoff, dostępne online oraz do ściągnięcia w formatach .epub i .pdf).

Jeżeli przypadkowo wpadły Wam w ręce tomy Teatru węży w nieprawidłowej kolejności - bez pierwszego, wiedzcie, że nie polecam zaczynania od drugiego, trzeciego ani piątego tomu, natomiast niektórzy czytelnicy twierdzą, że CZWARTY można przeczytać jako samodzielny, nie znając poprzednich!

Mój debiutancki zbiór opowiadań Między otchłanią a morzem można jeszcze znaleźć na Allegro, ale... nie polecam kupowania go. Został częściowo "skanibalizowany" - opowiadania Białe dłonie oraz tekst tytułowy po lekkich zmianach fabularnych wplotłam w akcję cyklu Teatr węży. Z pozostałych zawartych tam tekstów dwa (Dziecko i W głębi) nie są moim zdaniem warte, żeby je przypominać (pisałam je mając 18 lat i jeśli wziąć na to poprawkę, nie były złe, ale dzisiaj wolałabym się już nimi nie chwalić). Wspomniana powyżej Muzyka dla szczurów trafiła jako darmówka na sieć, a mikropowieść By ją ocalić, nominowana swego czasu do nagrody Nautilus, na pewno zostanie prędzej czy później włączona do jakiejś publikacji albo udostępniona na sieci.Kolejność chronologiczna opowiadań i powieści o Krzyczącym w Ciemności


(MOAM - zbiór Między otchłanią a morzem, Dom Wydawniczy Ares, 2004) 


1. Poczwarka (MOAM)


2. Teatr węży t. 1 Dwie karty

3. Teatr węży t. 2 Pośród cieni. W tekst powieści wplecione zostały opowiadania: Białe dłonie (MOAM, mocno przerobione), Między otchłanią a morzem (MOAM) oraz Dom z żółtym szyldem ("Science Fiction, Fantasy i Horror" nr 59/2010).

4. Teatr węży t. 3 W mocy wichru


5. W krainie sylfów 

(niezbyt długie opowiadanie, darmowy e-book wydawnictwa Rebis) 


6. Teatr węży t. 4 Śpiew potępionych

7. Teatr węży t. 5 Czerń nie zapomina 

Ok. 10 lat przerwy; w tym czasie (prawdopodobnie, same teksty tego nie precyzują) dzieją się Kłopot barona Hoogstratena ("Science Fiction, Fantasy i Horror" nr 69/2011, dostępne online w serwisie Katedra) oraz Pokłosie pewnego bankructwa ("Fantastyka Wydanie Specjalne" nr 03/2014, dostępne online w magazynie Fahrenheit).


8. Muzyka dla szczurów
(MOAM)


9. Dziecko, W głębi i Tropem skorpiona (MOAM)


10. By ją ocalić (MOAM)


11. Kto się śmieje ostatni
(Esensja)


12. Sen o lilii (Esensja)


W niesprecyzowanym czasie po Śpiewie potępionych (ale raczej później niż wcześniej) dzieje się akcja opowiadań:


13.  Panicz z Ertel-Sega (antologia Na nocnej zmianie, Fabryka Słów, 2016; opowiadanie nominowane do Nagrody Fandomu im. Janusza A. Zajdla)

14. Czarne i czarniejsze ("Fenix Antologia" nr 1-2/2018 - numer dostępny w e-booku za 8 PLN lub mniej)

15. Królestwo i jego cienie (dłuższe opowiadanie, darmowy promobook wydawnictwa Rebis). 

Opowiadanie Śnieg i lód z trzeciego darmowego promobooka Rebisu nie jest o Krzyczącym w Ciemności - występuje w nim żmijka Śnieg, która pojawiła się na chwilę w Pośród cieni, by zagrać tam epizodyczną rolę, zaś w Czerń nie zapomina powraca jako jedna z głównych postaci. Jest prequelowe w stosunku do Teatru węży, jego akcja dzieje się kilka lat przed akcją cyklu. 

Update z dnia 19.01.2021:

Czytelnicy przypomnieli mi w komentarzach, że warto by jeszcze wspomnieć o opowiadaniach Klejnot z Doliny MachinŚwiątynia na wzgórzu, Ostatni razW zamian i Koriana. Wszystko to są kanoniczne opowiadania ze świata Zmroczy, ale bez Krzyczącego w Ciemności, opublikowane na przestrzeni lat w różnych czasopismach i zinach (Fenix, Science Fiction, SFFiH, Esensja). Dzieją się w niesprecyzowanym czasie w stosunku do biografii Krzyczącego.

Opowiadanie Cena, której zażądała Nyht z numeru specjalnego Esensji pt. "Kot na sznurku" jest prequelowe w stosunku do wszystkich tekstów o Krzyczącym w Ciemności - opowiada o krótkim epizodzie z młodości niejakiego Deuvena de Ragues. Planowałam prequelową powieść o Deuvenie, ale ten projekt na razie czeka odłożony na niesprecyzowaną przyszłość.

Dalsze teksty na pewno powstaną prędzej czy później!Uwaga techniczna: wszystkie linki z powyższej listy były ostatnio sprawdzane w dniu 30.05.2020. Gdyby coś nie działało, proszę o informację mailem na halas.agn[et]gmail.com.

9 komentarzy:

 1. Nr 13 prowadzi prawidłowo do kawerny, ale tam czeka kilka zaskoczeń. Przede wszystkim nie ma już linku do antologii 216, tylko do 2017. Choć i z tych tylko pierwszy prowadzi do Nagrody Zajdla i to za rok 2019. Pozostałe, opisane formatami, są ślepe.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Oj! Dzięki za informację. Usunęłam ten link.

   Usuń
 2. „Świątynia na wzgórzu” wydaje się mieć taką samą rangę jak „Śnieg i lód” – nie należy do historii Krzyczącego w Ciemności, ale jest zanurzona w tym samym świecie.
  Można by ją umieścić jako sequel. Do tego emanuje nadzieją, że jednak bogowie nie całkiem opuścili swoich wiernych.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. OK, dzięki za przypomnienie, dodałam link do tego opowiadania! Miło mi, że ktoś jeszcze o nim pamięta :)

   Usuń
 3. A "Gad i sługa ziemi" - chyba najdłuższe opowiadanie (a może nawet minipowieść) ze świata Zmroczy wyleciało z kanonu?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zasadniczo nie wyleciało, ale ukazało się tak dawno temu i jest tak luźno powiązane z resztą tekstów z tego świata, że sama o nim zapominam! Dopiszę w wolnej chwili, dzięx!

   Usuń
  2. Czy to wszystko (czy cuś mi brakuje :D)?

   Między otchłanią a morzem (mam wersję ksiązkową, więc nie wplatam w poniższe kategorie):
   - Białe dłonie
   - By ją ocalić
   - Dziecko
   - Klejnot z Doliny Machin
   - Między otchłanią a morzem
   - Muzyka dla szczurów
   - Poczwarka
   - Tropem skorpiona
   - W głębi

   Opowiadania z ustaloną chronologią:
   - Cena, której zażądała Nyht
   - Śnieg i lód
   - W krainie sylfów
   - Kłopot barona Hoogstratena
   - Pokłosie pewnego bankructwa
   - Kto się śmieje ostatni
   - Sen o lilii
   - Panicz z Ertel-Sega
   - Czarne i czarniejsze
   - Królestwo i jego cienie

   Opowiadania z nieustaloną chronologią:
   - Gad i sługa ziemi
   - Świątynia na wzgórzu
   - Ostatni raz
   - W zamian
   - Koriana

   Opowiadania niekanoniczne:
   - Krótkie spojrzenie wstecz
   - Reinkarnacja
   - Wspomnienie

   Opowiadanie skanibalizowane:
   - Dom z żółtym szyldem

   Usuń
 4. Link do "W krainie sylfów" nie działa. Aktualny: https://woblink.com/ebook/w-krainie-sylf-ow-agnieszka-halas-151951u

  OdpowiedzUsuń
 5. Anonimowy3.12.23

  Cudowna seria fantasy. Wciąż czekam na więcej (mam nadzieję, że nie jedyny)

  OdpowiedzUsuń