2016-12-01

Olga i osty


Olga i osty to książka, która powstała poniekąd pod wpływem impulsu. Zaczęło się od tego, że podjęłam się napisania powieści sf. Zgłosiłam zainteresowanemu wydawnictwu konspekt i pierwszy rozdział, po czym zaczęłam pisać ciąg dalszy... i utknęłam. Pomysł mnie przerósł, przestał mi się podobać, kompletnie straciłam do niego serce. Potem, nie pamiętam już dokładnie w jakich okolicznościach (zdaje się, że podczas spaceru polnymi drogami), doznałam przebłysku olśnienia: a gdyby tak napisać surrealistyczną powieść o dziewczynie, która przechodzi do baśniowego świata... i tutaj zwizualizowałam sobie kilka motywów, w tym zatrudnienie się jako gospodyni u czarodzieja oraz mroczną królową mieszkającą za cierniowymi murami jak ze "Śpiącej królewny". 

Pomysł tak mi się spodobał, że jeszcze tego samego dnia zabrałam się do pisania, ale parę rozdziałów później znowu doszłam do wniosku, że coś mi nie pasuje, zaplanowana na początku fabuła zaczęła się wydawać schematyczna i po prostu nudna. Następnie pod wpływem kolejnego przebłysku olśnienia podarłam tę fabułę na kawałki i zaczęłam je układać inaczej, jak patchwork. Dodałam wątek drugiego głównego bohatera - Dominika, zaczęłam bawić się symboliką baśni oraz jej odniesieniami do psychologii... i stopniowo wszystkie klocki poukładały się w zaskakującą, miejscami dziwaczną jak sen, ale spójną całość.

To nie jest typowa powieść fantastyczna z wartką akcją. A już zdecydowanie nie fantastyka przygodowa. Raczej realizm magiczny albo wręcz powieść psychologiczna wykorzystująca rekwizyty rodem z fantastyki. Uwaga, niektórzy twierdzą, że u wrażliwych czytelników może powodować stany depresyjne, chociaż zdecydowanie nie była pisana z takim zamiarem.

A powieść sf, od której wszystko się zaczęło? Nie powstała do dzisiaj! Konspekt i pierwszy rozdział leżą odłożone w katalogu oznaczonym "do wykorzystania kiedyś".

Olga i osty

Wydawnictwo W.A.B.

Premiera - 2 marca 2016

Opis wydawcy:

Kogo odnajdziesz po drugiej stronie lustra?

Olga Pańkowska to nieśmiała marzycielka, której niezbyt się wiedzie w życiu. Pewnego dnia ratując bezpańskiego kota, trafia do baśniowego świata i zostaje gospodynią w domu czarodzieja. Jednak tak naprawdę ta historia zaczyna się znacznie wcześniej – w dzieciństwie Olgi, zanim jej rodzice się rozwiedli… Okazuje się, że magiczna rzeczywistość to tylko początek podróży, dzięki której Olga upora się z przeszłością i stanie się gotowa na pasjonujące, dorosłe życie.

Recenzje:
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz