2019-11-03

Falkon 2019 - rozkład jazdyZłota polska jesień z końcem października zamieniła się w chłodną polską jesień, a tymczasem wielkimi krokami zbliża się kolejny Festiwal Fantastyki Falkon w Lublinie! Wprawdzie aż do wiosny mam tak napięty grafik zobowiązań, że zasadniczo nie powinno mnie w ogóle na tym konwencie być, ale to FALKON!!!!! Mój lubelski, ukochany! Jeśli tylko coś się nie posypie w ostatniej chwili, zamierzam się tam zjawić i szaleć, zwłaszcza w sobotę!

Mój falkonowy plan zajęć wygląda tak:

PIĄTEK 8 listopada


18.00–18.50 Przyczajony gwóźdź, ukryte powrósło: czary i przesądy w hodowli zwierząt – Aula 2

Hodowli bydła i owiec towarzyszyło w dawnej Polsce mnóstwo najróżniejszych zabobonów. Czarownice odbierały krowom mleko i zsyłały choroby na inwentarz, a na terenach górskich każdy baca musiał być wprawnym czarownikiem. Jak można wydoić rzemień? Co zakopywano pod zagrodą dla owiec? Od czego krowy doją się krwią i jak sprawić, żeby czarownicy wypadły zęby? Przyjdźcie i posłuchajcie tych oraz innych ciekawostek.


SOBOTA 9 listopada


10.00–10.50 Współpraca redaktora i pisarza – Aula 1
Panel dyskusyjny. Prowadząca: Aga "Shee" Magnuszewska, dyskutują: Agnieszka Zygmunt, Andrzej Pilipiuk, Agnieszka Hałas, Cezary Zbierzchowski.

Dyżur autografowy 11.00–11.50 

13.00–13.50 Nieporadnik młodego autora: pisanie dla początkujących – Aula 1

W wolnych chwilach wymyślasz i piszesz historie, bardzo chcesz debiutować, ale boisz się, że tekst zostanie odrzucony albo czytelnicy zmiażdżą go krytyką? A może właśnie odrzucono Ci kolejne opowiadanie i nie wiesz, co robisz źle? Czy też jesteś już po debiucie, ale chętnie posłuchasz garści praktycznych rad i przestróg? Dział literacki magazynu Esensja widział i ocenił już setki tekstów. Rzeczowo i bez naśmiewania się opowiem o najczęstszych problemach, jakie obserwujemy w twórczości początkujących autorów. Przyjdź i dowiedz się, czy można zanurzyć pióro w bakałarzu, jakie pułapki wiążą się z różnymi gatunkami fantastyki i na ile sposobów można spaprać zakończenie.

19.00–19.50 Tłumacz jako drugi autor – Antresola
Panel dyskusyjny. Moderator: Aga "Shee" Magnuszewska, dyskutują: Anna Studniarek, Agnieszka Hałas, Katarzyna "Ophelia" Koćma, Marta Duda-Gryc.

20.00–20.50 Mój bohater pije, klnie i ćpa. I dobrze mi z tym – Antresola
Panel dyskusyjny. Moderator: Bartłomiej Sztobryn, dyskutują: Radosław Rak, Agnieszka Hałas, Anna Nieznaj, Marcin Przybyłek.


NIEDZIELA 10 listopada

11.00–11.50 Depresja: obraz a rzeczywistość – Antresola
Panel dyskusyjny. Dyskutują: Agnieszka Zygmunt, Magda Kozłowska, Agnieszka Hałas, Krzysztof Biliński.


Falkon to dla mnie co roku ostatni punkt sezonu konwentowego i ostatnia okazja na fantastyczno-towarzyskie naładowanie baterii przed długą, ponurą zimą. Ciekawostka: w kuluarach słyszałam interesujące i straszliwe rzeczy o tym, ile życzą sobie za przyjazd na konwent takie sławy, jak odtwórca jednej z pobocznych ról z serialu "Wiedźmin" (kwota pięciocyfrowa), cosplayer robota Bumblebee albo wzięci youtuberzy (kwoty czterocyfrowe). Pisarze fantastyczni to przy tym kompletnie nic nieznaczące żuczki, nie cenimy się i nikt nam za uśmiechanie się na konwencie nie zapłaci - to nie jest nasza epoka! Pozostaje nam z humorem przyjąć swój trudny los!

P.S. Niezorientowanym (są tacy??) polecam sympatyczny filmik reklamowy pokazujący, czym jest Festiwal Fantastyki Falkon i czego można się na nim spodziewać:

P.P.S. Niestety potwierdzają się moje złe przeczucia: w obliczu przeładowania obowiązkami blog chyba przejdzie tej jesieni w stan częściowej hibernacji, zobaczymy jeszcze. Na razie miotam się między rozgrzebanymi tłumaczeniami a napisaną w 1/3 książką i nie jest dobrze. Ale walczę!!
1 komentarz:

  1. Anonimowy5.11.19

    Falkon! Cudownie!
    Ale bloga szkoda..

    Chomik

    OdpowiedzUsuń