2020-09-06

Premiera antologii i małe ogłoszenie dla piszących


CyberKapitularz jeszcze trwa (wlaśnie przed chwilą zakończyła się prelekcja Krystyny Chodorowskiej o steampunku) i muszę powiedzieć, że zdalne konwentowanie na Discordzie coraz bardziej mi się podoba: nie trzeba jechać do innego miasta, nocować w hotelu, można słuchać prelekcji i integrować się na kanale tekstowym, siedząc na własnej kanapie z kubkiem herbaty. Jako dzikus i internetowy no-life doceniam! Jestem ciekawa, czy takie cyber-konwenty zostaną z nami w jakiejś formie również po tym, jak pandemia już dobiegnie końca.

Tymczasem jednak, jako postscriptum do wpisu z piątku, mam kolejne dwie informacje. Pierwsza zaciekawi polujących na niszowe pozycje książkowe, druga - wszystkich, którzy poszukują materiałów i kursów o pisaniu.

Na 18 września oficjalnie zapowiedziana jest premiera antologii Tarnowskie Góry Fantastycznie 2 od Wydawnictwa Almaz. Tom pierwszy, wydany w ubiegłym roku (znalazły się w nim m.in. opowiadania Roberta Szmidta, Radka Raka i Aleksandry Janusz) mam na półce. Do drugiej edycji trafiło moje własne opowiadanie pt. "Artiwnotz" (nieskromnie powiem, że jestem z niego dumna - nigdy w życiu nie byłam w Tarnowskich Górach, a zmierzyłam się z wyzwaniem "napisać osadzone tam opowiadanie, które nie mogłoby się dziać w dowolnym innym śląskim mieście" i chyba mi się udało!), jak również opowiadania dwóch innych autorek z Hardej Hordy: Anny Hrycyszyn i Aleksandry Zielińskiej (ta pierwsza jest rodowitą tarnogórzanką).Druga informacja jest pokłosiem faktu, że prelekcja "Nieporadnik młodego autora" na CyberKapitularzu po raz kolejny wzbudziła tłumne zainteresowanie. Ponieważ widzę, że ludność żywiołowo dopytuje się o rady dla piszących (chyba niestety coś w tym jest, że więcej ludzi chce pisać książki niż je czytać...), zrobię eksperyment. Za tydzień od dzisiaj, w sobotę 12 września, od 11:00 do 13:00 będę dyżurować na swoim fanpejdżu (https://www.facebook.com/AgnHalas/ ). Wrzucę post z minikompendium najbardziej podstawowych rad dla piszących, a w komentarzach będę przez 2 godziny odpowiadać na wszelkie pytania dotyczące twórczości, warsztatu pisarskiego, wysyłania propozycji etc. W dalszej perspektywie już myślę o zorganizowaniu serii miniwykładów o pisaniu, na początek w formie cyklicznego live'a na Fb (docelowo może będzie kanał na YouTube, ale to wymaga większego wkładu pracy i zaangażowania). Trzeba iść z duchem czasów...6 komentarzy:

 1. Anonimowy6.9.20

  estem ciekawa, czy takie cyber-konwenty zostaną z nami w jakiejś formie również po tym, jak pandemia już dobiegnie końca.
  Mam nadzieję,ze nie.To w ogóle nie konwent, podcastów to ja mogę w necie słuchać.

  Chomik

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dla mnie chyba kluczowe jest to, że większość tych cyber-prelekcji była na żywo i zawierała element interakcji z publicznością (rozmowy na kanale tekstowym). Ale ja jestem tym strasznym elementem, który w pierwszej kolejności preferuje interakcje przez net, a aktywność towarzyską na żywo traktuje jako coś opcjonalnego ;)

   Usuń
 2. Czy te antologie da się gdzieś dopaść? Może być w formie elektronicznej. Bo jednak zaliczam się do tej mniejszości, która chętniej czyta, niż tworzy własne 😉

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Pierwszą edycję kupiłam w wersji papierowej w księgarni Madbooks (www.madbooks.pl) i widzę, że nadal dostępny jest tam e-book: https://madbooks.pl/tarnowskie-gory-fantastycznie-ebook?from=listing&campaign-id=14 Drugiej edycji też szukałabym w pierwszej kolejności w Madbooks, a jeśli tam nie będzie, postaram się zdobyć info, gdzie można dostać tę pozycję. Nie wiem swoją drogą, dlaczego e-book pierwszej edycji nie jest szeroko dostępny - zgaduję, że Almaz dystrybuuje tę książkę głównie lokalnie na festiwalu Gwarków :(

   Usuń
 3. no bez wyjazdu i spotkań na zywo to konwnet bez sensu!!I knajpy i dyskusje !Nic tego nie zastąpi! Jak szliśmy krakowskimi ulicami,a Achik w stroju Jedi i recytował Słowackiego! I tego,jak zamykasz oczy gdy mówisz! I energii Cran!I śmiechu sali.
  Nordcon odwołali do dupy to wszystko..

  Chomik

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wszyscy mamy nadzieję, że za rok sytuacja się jakoś tam unormuje i konwenty wrócą :(

   Usuń