2022-02-04

Lutowa "Nowa Fantastyka": żeby łatwiej było doczekać wiosny


Z opóźnieniem, bo numer już od tygodnia jest w sprzedaży: kilka słów ode mnie na temat lutowej "Nowej Fantastyki" (znów w bardzo ładnej okładce).

W dziale prozy zagranicznej znajdziecie tym razem zestaw opowiadań pomyślany jako antidotum na depresję sezonową i syndrom lutego. "Ostatnie dni starej nocy" Michaela Swanwicka to bardzo dziwna opowieść luźno osnuta na motywach skandynawskich baśni. "Vici" Naomi Novik, tekst prequelowy w stosunku do cyklu Temeraire, opowiada o tym, jak młody Marek Antoniusz - utracjusz, opój i awanturnik - oswoił pierwszego smoka w historii (a dokładniej, smoczycę). Opowiadanie Kelly Barnhill "Elegia dla Gabrielle: patronki uzdrowicieli, dziewek nierządnych i szlachetnych złodziei" promujące jej zbiór "Straszliwe młode damy i inne osobliwe historie", który ukaże się na dniach nakładem Wydawnictwa Literackiego, to utwór, o którym wiele mówi jego tytuł: obłędnie barwna opowieść o dwóch cudotwórczyniach z Karaibów, z piratami, prostytutkami, mnichami i złym gubernatorem. Tłumaczyli, odpowiednio: Grzegorz Gajek, Aleksandra Klęczar (komuż innemu mielibyśmy zlecić tekst osadzony w starożytnym Rzymie?) i Katarzyna Makaruk. Sczytując tak dobre przekłady, widzi się dobitnie, ile niewidzialnej pracy musi włożyć tłumacz, żeby czytelnik docenił kunszt autora.

W pozostałych działach: opowiadania Piotra Jedlińskiego i Katarzyny Kraińskiej, psychoanaliza postaci Geralta, przegląd propozycji z festiwalu kina grozy Splat! Film Fest, wywiady z reżyserką Julie Ducournau i kostiumolożką Karoliną Żebrowską, recenzje, felietony, Lil i Put... A na marzec szykujemy numer tematyczny poświęcony fantastyce ekologicznej.

"Nową Fantastykę" w wersji papierowej można kupić w niektórych kioskach, empikach i księgarni stacjonarnej wydawnictwa Prószyński i S-ka przy ul. Rzymowskiego 28 w Warszawie.

Link do prenumeraty (nadal najtańsza opcja): 

https://ksiegarnia.proszynski.pl/nf


W wersji mobilnej, w aplikacji na Androida i iOS - tutaj również jest opcja subskrypcji:
https://onelink.to/nowafantastyka

Inną opcją jest wersja elektroniczna dostępna w e-Kiosku:
https://www.e-kiosk.pl/numer,378521,nowa_fantastyka

A wybrane teksty znajdziecie w aplikacji Lecton:
https://lectonapp.com/pl/podcast/nowa-audio-fantastyka

Kto już czytał? Które opowiadanie zagraniczne najbardziej Wam się podoba - Swanwick, Novik czy Barnhill? (Ja oczywiście mam swojego faworyta - ciekawe, czy zgadniecie, który to tekst?)1 komentarz:

  1. Nabyłam ze względu na tekst Novik. Już jestem po lekturze i nawet jeśli to nie było arcydzieło, to miło było wrócić do tego uniwersum. :) Powoli będę sobie doczytywać pozostałe opowiadania (bardzo powoli, bo listopadowy numer też jeszcze nie przeczytany, jeśli o opowiadania chodzi XD, Też go kupiłam dla jednego tekstu, ale tam to były rozmowy z tłumaczami)

    OdpowiedzUsuń