2022-06-17

Czerwcowa "Nowa Fantastyka": z kamerą wśród dinozaurów


Niestety nadal jestem organizacyjnie w czarnej puppie, długo by opowiadać, i z trudem udało mi się zebrać do tego, żeby napisać kilka słów o czerwcowym numerze "Nowej Fantastyki", który wciąż jeszcze jest w sprzedaży. Jeśli już zdążyliście go przeczytać, podzielcie się wrażeniami w komentarzach!

Jak wskazuje psychodeliczna okładka namalowana specjalnie dla nas przez niezrównanego Rocha Urbaniaka, motywem przewodnim numeru są oczywiście dinozaury. Występują w artykułach o Parku Jurajskim i o zainteresowaniu skamielinami w czasach antyku (Aleksandra Klęczar ponownie dzieli się swoją wiedzą), a także w krótkim, humorystycznym opowiadanku Michaela Swanwicka. Publikujemy też wywiad z paleontologiem, dr. Tyborowskim.

Dział zagraniczny przygotował ponadto dwa świetne, acz mroczne opowiadania bezdinozaurowe. Są to "Pułapka" Marianny Alfierowej wyszukana i przetłumaczona dla nas przez Pawła Laudańskiego (fantasy inspirowane renesansowymi Włochami: pałac księcia skrywający ponurą tajemnicę, karnawał, dworskie intrygi i sporo okrucieństwa w jedwabnych rękawiczkach) oraz "Żuj", pierwsze opublikowane po polsku opowiadanie Tamsyn Muir, wypatrzone i przetłumaczone dla odmiany przez Olę Klęczar (zombie horror osadzony w Stuttgarcie tuż po zakończeniu II WŚ, z narracją z POV dziesięciolatka). Trigger warning: w "Pułapce" w przykrych okolicznościach ginie kot, a w "Żuj" jest scena gwałtu.

W dziale polskim - ciekawe, nieco filozoficzne SF w kosmosie (Bogusławski), humorystyczne fantasy kulinarne (Kurek) i krótkie SF o SI obdarzonej świadomością (Ochnik).

Prócz tego m.in. felietony Łukasza Orbitowskiego i Rafała Kosika, duża porcja recenzji, komiks i inne atrakcje.

Wersji papierowej szukajcie w kioskach i empikach, ew. w stacjonarnej księgarni wydawnictwa Prószyński (ul. Rzymowskiego 28, Warszawa). Nieustająco zachęcamy do prenumeraty, która wychodzi najtaniej:
https://ksiegarnia.proszynski.pl/nf

Jeśli wersja papierowa nie jest Wam potrzebna do szczęścia, zapraszamy do e-Kiosku (tu dodatkowo nie trzeba się martwić, czy numer z bieżącego miesiąca jeszcze jest, czy już zniknął):
https://www.e-kiosk.pl/nowa_fantastyka

A część tekstów jak zwykle znajdziecie w wersji audio, w aplikacji Lecton:
https://lectonapp.com/pl/podcast/nowa-audio-fantastyka

P.S. Przez Niesprzyjające Okoliczności nadal ograniczam swoją aktywność online - coś musiało polecieć, więc niestety poleciał blog... Nadal łudzę się, że może kiedyś wrócę tu z krótkimi relacjami z marcowych Warszawskich Targów Fantastyki, na których miałam najfajniejsze spotkanie autorskie ever, z Euroconu 2022 w Luksemburgu oraz z niedawnych Warszawskich Targów Książki, o których udało mi się napisać parę słów na Fb. Na poletku twórczym nadal inkubują się "Świerszcze w soli" oraz pewna antologia, czekam na zielone światło, żeby móc poinformować, kiedy będą premiery. Do końca lipca nie mogę nawet marzyć o tym, żeby usiąść do pisania czegoś nowego, bo ciągle wiszą nade mną duże zobowiązania tłumaczeniowe i w połączeniu z pewnymi komplikacjami zewnętrznymi #nieogarniam bardziej spektakularnie niż kiedykolwiek. Nigdy więcej...


3 komentarze: