2022-07-26

Lipcowa "Nowa Fantastyka": krasnoludy, barszcz, małpy, metro i strzyżyk


Jak zwykle mam przesunięcie czasowe, bo za dwa dni w dystrybucji pojawi się już sierpniowy numer "Nowej Fantastyki", ale to nie znaczy, że nie mogę napisać paru słów o lipcowym, który nadal możecie zakupić m.in. wysyłkowo w księgarni wydawnictwa Prószyński oraz w formacie e-bookowym w e-Kiosku.

W dziale polskim tym razem wita Was perełka. Bardzo gorąco polecam opowiadanie Radka Puchały "Strategia gnomiego skruuvi sztuce wojennej wbrew". Oryginalna inkarnacja quasi-sapkowskiego fantasy, za którym zazwyczaj nie przepadam: krasnoludy, gnomy, wojsko i brydż. Fantastyczne postacie Aneżki i hejtmana Rokycana, dawno mnie tak nie wessała lektura! I w charakterze wisienki na torcie idealnie pasująca do tekstu ilustracja Małgorzaty Lewandowskiej. Drugie opowiadanie z działu polskiego - "Potrzebuję tego!" duetu Siwiak&Siwiak - to satyra na pewne trendy, koncepcyjnie w moim odczuciu ciut toporna, ale sprawnie napisana.
 
Zestaw opowiadań zagranicznych otwiera oryginalna przystawka: Anatoly Belilovsky ze slipstreamową miniaturą o barszczu (tj. zupie z buraków, nie barszczu Sosnowskiego). Później mamy Kij Johnson z drugą perełką tego numeru - opowiadanie "Dwadzieścia sześć małp, a czasem także pustka" to enigmatyczny realizm magiczny we współczesnym sztafażu. Zwodniczo proste w formie, finezyjne w budzeniu emocji, troszkę mi się kojarzy atmosferą z "Sześć wskazówek, jak biegać w ciemnościach" Olgi Niziołek. Zestaw domykają "Za ostatnią stacją" A.T. Greenblatt (lekki surrealizm, ponoć podobne do jednego z opowiadań Ballarda, ja w tym tekście odczytuję metro jako metaforę) oraz "Strzyżyk śpiewa na gałęzi płynącej w dół rzeki" Betsy Aoki, autorki japońskiego pochodzenia: cyberpunk z akcentami azjatyckimi dedykowany fanom Dalekiego Wschodu.

Prócz tego - obszerny artykuł duetu Siwiak&Siwiak o nanotechnologii, ekokalipsa (Jacek Inglot w roli proroka wieszczącego zagładę), wywiady z aktorem Bradem Dourifem i pisarką Maiwenn Alix oraz wspomnienie o zmarłej tragicznie Mai Lidii Kossakowskiej, jak również to co zawsze, czyli recenzje, felietony i komiks.

Kto już czytał? Jak Wam się podobała część literacka?

I jeszcze obowiązkowy zestaw linków. Prenumerata (polecamy nieustająco, dwanaście numerów w cenie mniej niż ośmiu, z dostawą do domu):
https://ksiegarnia.proszynski.pl/nf

Aplikacja mobilna na Androida i iOS (na początku numeru znajdziecie samouczek, jak się nią posługiwać):
https://play.google.com/store/apps/details?id=com.nowafantastyka&hl=en_US&gl=US

I wybrane teksty w wersji audio w Lectonie:
https://lectonapp.com/pl/podcast/nowa-audio-fantastyka


2 komentarze:

 1. Anonimowy30.7.22

  Co to, na Thora, jest slipstream? Ktoś się pośliznął w strumieniu?
  Achika

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. https://en.wikipedia.org/wiki/Slipstream_genre

   Usuń