2022-07-14

Kto się wybiera na XII. edycję Fantasmagorii w Gnieźnie?

 Ahoj, świecie! Kto się wybiera do Gniezna na dwunastą edycję Fantasmagorii w dniach 15-17 lipca? Ja się właśnie pakuję i drukuję mapki! Zapraszam na moje punkty programu jutro i w sobotę (miejsce - sala prelekcyjna, ta ogólnofantastyczna).


Piątek 19:00–19:50
"Świat Zmroczy: zatargi magów, igraszki demonów"


Znana już niektórym prelekcja o świecie Zmroczy, Krzyczącym w Ciemności oraz perypetiach wydawniczych cyklu "Teatr węży", bogato ilustrowana slajdami pełnymi okładek i fanartów.


Sobota 12:00–12:50
"Narodziny i śmierć bohatera", cz. 1 "Jak stworzyć postać"


Co rodzi się pierwsze: bohater czy fabuła? Jak wykreować postać, która będzie wiarygodna psychologicznie, nieszablonowa i sprawi, że czytelnik zaangażuje się w jej losy, a może wręcz zapragnie napisać ich własną wersję? Porozmawiamy o CV bohatera literackiego, o modelach osobowości, inspiracjach i traumach, o wymyślonych przyjaciołach, a nawet larwach (w znaczeniu ezoterycznym), jak również o pisaniu fanfików i zjawisku Mary Sue.


Sobota 17:00–17:50
"Narodziny i śmierć bohatera", cz. 2 "Jak zabić postać"


Czasem bohater literacki ma przechlapane - musi umrzeć. No właśnie, czy musi? Co może stać za decyzją autora o zabiciu postaci? Jakie funkcje pełni śmierć w fabule i kiedy ma sens, a kiedy nie? Podywaguję o logice wydarzeń i oczekiwaniach odbiorców, o zasłużonej karze, odkupieniu i zjawisku katharsis, a także o tym, kiedy autorowi grozi lincz z rąk zrozpaczonych fanów, a kiedy bezduszny czytelnik sięga po popcorn.


Moja współprelegentka Anna Nieznaj niestety musiała zrezygnować z wyjazdu na Fantasmagorię, bo przypłaciła krótki wypad do Torunia "koronacją", więc poprowadzę sama te punkty programu, które miałyśmy przygotować wspólnie.
1 komentarz: