2022-08-19

Antologia "Inne nieba" - ruszyła przedsprzedaż!


Z dumą i radością mogę się oficjalnie pochwalić swoim uczestnictwem w kolejnym projekcie literackim zrealizowanym przy udziale hardych autorek z Hardej Hordy! Wczoraj ruszyła przedsprzedaż antologii "Inne nieba": dwanaście opowiadań zainspirowanych dwunastoma obrazami Jakuba Różalskiego. Takie "Inne światy" bis, w stricte kobiecej (hardej) interpretacji. Piękne wydanie w twardej oprawie, w środku kolorowa wkładka z grafikami. Premiera zaplanowana jest na 15 września.

Z opisu wydawcy:
Dwanaście utalentowanych polskich autorek science fiction i fantasy oraz ceniony współczesny artysta, autor niepokojących, sugestywnych obrazów. Dwanaście opowieści, dwanaście poruszających prac. Niezliczone emocje, trudne dylematy i fascynujący bohaterowie żyjący pod niebami innymi niż nasze.

To tutaj trafiło opowiadanie, o którym wspominałam już na blogu i konwentach - efekt pijanego błysku inspiracji, który do hasła "nić Ariadny" dołożył kolonię na odległej planecie, wtórnie uwstecznioną technologicznie (klimaty jak w "Maice Ivannie" Marka Huberatha), okrasił ksenobiologią, doprawił rosyjskimi baśniami i wysnuł coś baaardzo odległego od historii o Tezeuszu i minotaurze.

"Umiejętność komunikowania się z Potworem i wpływania na Jego wolę to rzadki dar. Nie mam tu na myśli prostych modlitw, takich jak Zielona i Czerwona Pieśń, które zna w naszej dolinie każde dziecko. Zieloną Pieśń śpiewamy chórem w czasie dożynek i uroczystości weselnych, a Czerwoną, gdy szczególnie sroga zima, susza, powódź lub zaraza zmuszają nas do błagania o pomoc. Ojciec tłumaczył mi, że społeczność potrzebuje takich rytuałów, skoro czcimy Potwora jako naszego boga. Że Ilia Smiertin, samozwańczy pierwszy kapłan tego kultu, był mądry. Zapewne był. Ale tak naprawdę ani Zielona, ani Czerwona Pieśń nie wpływają na wolę Potwora. Tego można dokonać tylko spod Kurhanu. I to właśnie czynią rubinowoocy, jak mój ojciec, ja czy dziadek Kola. Jak Polikarp Czerniakow i jego babka Luba, która przed stu laty wyśpiewała Cygnotom ocalenie od bagiennej ślepoty. Jak Ilia Smiertin, nasz święty-nieświęty patron."

Odpowiadając na pytania zadawane na Fb i w innych miejscach:

1. "Inne nieba" to seria SQN Imaginatio - a to oznacza, że antologia będzie dostępna w normalnej dystrybucji! W okolicach premiery - czyli 15 września - książka powinna być w większości księgarń. Zamawiając w SQNStore otrzymacie ją szybciej (wysyłka prawdopodobnie rozpocznie się w przyszłym tygodniu) + dostaniecie pocztówkę z obrazem Jakuba Różalskiego.

2. "Harde Baśnie" były przez jakiś czas niedostępne, ale dodruk jeszcze się nie wyczerpał i już znów można je zamawiać. Ta antologia wyszła w serii SQN Originals, a więc znajdziecie ją na Allegro (ze smartem darmowa dostawa) oraz w SQNStore - także w pakiecie z "Innymi niebami".

P.S. Ponieważ powtarzają się pytania o (nie)obecność Marty Kisiel - w zbiorze znalazło się tym razem tylko dwanaście opowiadań, bo Marta musiała się skupić na innych zobowiązaniach (ta antologia nie była oddolnym projektem Hardej Hordy, zaproszenie wyszło od wydawcy). Tym niemniej, w Hardej Hordzie jest nas nieustająco trzynastka i nad kolejnymi inicjatywami knujemy trzynastoosobowo! Stay tuned!1 komentarz: