2022-08-31

Wieści na początku września 2022


Ahoj, świecie! Lato nieubłaganie zmierza w stronę jesieni, a co słychać u mnie? W połowie sierpnia chwalebnie odesłałam wydawcy przekład powieści biograficznej o księżnej Di - książka całkiem ciekawa, ale długa, kończyłam ją z lekkim poślizgiem - i ledwie zdążyłam trochę odetchnąć, a już okazuje się, że kalendarz pęka w szwach od kolejnych zobowiązań. Tłumaczenia, jubileuszowy październikowy numer "Nowej Fantastyki" (właśnie finalizujemy prace nad nim; 40-lecie czasopisma zobowiązuje, w dziale zagranicznym przeczytacie pięć bardzo dobrych opowiadań, w tym jedno tłumaczone z niemieckiego), wyjazdy konwentowe... Nie jestem w stanie pomieścić w harmonogramie na tę jesień wszystkiego, na czym mi zależy, i od trzech dni usiłuję podjąć bardzo trudną decyzję, z czego zrezygnować (na dobry początek odpuściłam sobie wyjazd na Copernicon, uznając, że dwa konwenty we wrześniu będą wystarczająco dużym wyzwaniem).

O ile jakieś nieprzewidziane okoliczności nie staną na przeszkodzie, najbliższy weekend spędzę na Kapitularzu w Łodzi, a w ostatni weekend września wybieram się do Zielonej Góry na Bachanalia Fantastyczne. Poniżej rozpiska moich punktów programu na obu imprezach.

Kapitularz w Łodzi: 2–4 września 2022

Piątek 2. IX

20:00 – 21:00 Prelekcja „Jak zabić postać?”

Sobota 3. IX

10:00 – 12:00 Panel dyskusyjny „Dlaczego lubimy wracać do szkoły?”
(współrozmówcy: Anna Karnicka, Adam Widerski)

14:00 – 15:00 Prelekcja „Świat Zmroczy: zatargi magów, igraszki demonów”

15:00 – 17:00 Panel dyskusyjny „Marsz wilków – najbardziej traumatyczne filmowe sceny”
(współrozmówcy: Robert M. Wegner, Magdalena Kozak)


Pełny program Kapitularza znajdziecie tu: http://kapitularz.pl/program_2022/


Bachanalia Fantastyczne w Zielonej Górze: 22–25 września 2022

Sobota 24. IX

10:00 – 11:00 Prelekcja „CV bohatera literackiego”

12:00 – 13:00 Prelekcja „Polowanie na opowiadania: kulisy pracy działu prozy zagranicznej <<Nowej Fantastyki>>”

15:00 – 17:00 Panel dyskusyjny „Fantastyka ukraińska”
(współrozmówczynie: Joanna Krystyna Radosz, Nadija Seniowska, prowadząca: Dominika Węcławek)

18:00 – 19:00 Panel dyskusyjny „40 lat polskiej fantastyki: blaski, cienie, przemiany” (współrozmówcy: Jacek Inglot, Paweł Majka, Andrzej Drzewiński, prowadzący: Wojtek Sedeńko)


Na zachętę - próbka slajdów z prelekcji o świecie Zmroczy (aczkolwiek część tu zaglądających pewnie miała już okazję jej wysłuchać - czy to na Seminarium Literackim Śląskiego Klubu Fantastyki w 2019, czy to na ubiegłorocznym CyberKapitularzu, czy na tegorocznej gnieźnieńskiej Fantasmagorii).

A z zupełnie innej beczki... Niektórzy może pamiętają, jak wiosną tajemniczo zapowiadałam na blogu, że jeszcze trochę i będę miała do przekazania wiadomość kalibru „petarda”. Ci, którzy mnie obserwują na Fb, już wiedzą, o jaką petardę chodziło. W antologii The Best of World SF: Volume 2 pod redakcją Laviego Tidhara ukaże się moje opowiadanie pt. "Sleeping Beauties", pierwotnie opublikowane po polsku jako "Opowieść o śpiących królewnach" w antologii Science fiction po polsku wydawnictwa Paperback. Jestem z siebie niesamowicie dumna, bo sama, ręką własną je przetłumaczyłam na lengłydż. Książkę wyda wydawnictwo Head of Zeus, premiera ma być we wrześniu, w USA w listopadzie.

Preorder: https://www.amazon.co.uk/Best-World-SF-2.../dp/B09KM9VBQP/

Na blogu Laviego Tidhara możecie zapoznać się z pełną listą opowiadań zawartych w antologii.

Tłumaczenie literatury z polskiego na angielski to trudna, mozolna robota (może to kwestia niebycia native'em, ale mam wrażenie, że więcej niuansów gubi się w przekładzie przy tłumaczeniu na lengłydż niż w drugą stronę). Tym niemniej obiecuję, że to nie jest moje ostatnie słowo, jeśli chodzi o publikacje po angielsku! Na razie muszę się zmobilizować i zaktualizować anglojęzyczną wersję mojej strony autorskiej, bo obecna powstała 5 lat temu i prawie nie była uzupełniana od tamtej pory... Jest to ważny punkt na mojej liście to-do na wrzesień.

A tymczasem - jeśli planujecie wybrać się do Łodzi na Kapitularz - do zobaczenia już wkrótce na festiwalu!


2 komentarze:

  1. Anonimowy1.9.22

    Serdeczne gratulacje !!!! Jestem dumny, że polska Autorka ( duża litera to nie błąd) wśród najlepszych. Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
  2. Anonimowy5.9.22

    Fajnie, że byłaś,Kapitularz był świetny! Chomik

    OdpowiedzUsuń