2022-09-21

Wrześniowa "Nowa Fantastyka": na okładce mroczny klown, a w środku?...


Stephen King, przez wielu zwany mistrzem horroru, kończy dziś 75 lat. Wrześniowy numer "Nowej Fantastyki" (w sprzedaży od końca sierpnia) składa mu niejako hołd ilustracją okładkową. Może nie jestem największą fanką prozy Kinga (lub inaczej - cenię u niego wątki obyczajowe, a nie elementy horroru), ale uważam, że ten klown w pudełku jest słodki i potencjalnie baaardzo inspirujący :)

A co znajdziecie wewnątrz numeru? W dziale prozy polskiej dwa opowiadania debiutantów: "Śnieg i krew" Grzegorza Nowakowskiego to ponure dark fantasy o młodym elfie, "Turysta" Andrzeja Grotha - króciutkie dystopijne SF. 

W dziale prozy zagranicznej tym razem dość nietypowy zestaw, bo zależy mi na tym, żeby wyszukiwać i publikować teksty, do których polski czytelnik nie dotarłby samodzielnie. Najpierw dwie wysmakowane miniatury SF bułgarskiej autorki Eleny Pavlovej, którą poznałam na tegorocznym Euroconie w Luksemburgu (przetłumaczone na angielski przez autorkę i z angielskiego na polski przez Emiliana Wojnowskiego, ale w przyszłości planujemy publikować też opowiadania tłumaczone bezpośrednio z bułgarskiego; liczę, że kontakt z tamtejszym fandomem nawiązany dzięki Elenie zaowocuje naprawdę ciekawymi "zdobyczami" literackimi). Następnie rarytas upolowany i przetłumaczony z ukraińskiego przez Joannę Krystynę Radosz: opowiadanie Nadiji Seniowskiej osadzone częściowo w mitologii słowiańskiej, częściowo we współczesności. Rod, Baba Jaga, Nawia plus wojna w Donbasie - mam nadzieję, że miłośnicy słowiańskich klimatów będą usatysfakcjonowani! (Nota bene Nadiję będzie można spotkać na tegorocznych Bachanaliach Fantastycznych, gdzie weźmie udział m.in. w panelu o fantastyce ukraińskiej.) I na deser krótkie, ale zapadające w pamięć opowiadanie Rachel Swirsky, też o wojnie. Okupowane miasto, w którym wróg zamienia poległych żołnierzy w zombie, a narratorka współpracuje z ruchem oporu. Wyciszony, przejmujący tekst, lubię takie. Miałam skojarzenia z "Braćmi Lwie Serce" w brutalniejszej, smutniejszej wersji.

Leitmotivem publicystyki w tym numerze jest proza Stephena Kinga (w artykule "Sir Roland pod mroczną wieżą stanął" Agnieszka Włoka omawia cykl "Mroczna wieża") oraz jej adaptacje filmowe. Robert Ziębiński analizuje serial "Stranger Things" pod kątem nawiązań i inspiracji Kingiem. Z tematów niekingowskich przeczytacie obszerny artykuł popularnonaukowy o teorii symulacji. Witold Vargas pisze o bzionku (wiecie, kto to taki?), niezrównana Aleksandra Klęczar o wampirach, wilkołakach i innych monstrach w kulturze grecko-rzymskiej, a w Lamusie pojawiają się... legendarni polscy lotnicy Żwirko i Wigura (jako bohaterowie pewnej książki). W numerze znajdziecie też wywiad z Wojtkiem Chmielarzem oraz to co zwykle - recenzje, felietony, komiks.

Najwygodniejszą i najtańszą metodą zakupu "NF" nieustająco pozostaje prenumerata dostępna pod linkiem:
https://ksiegarnia.proszynski.pl/nf

Wersję elektroniczną można nabyć w e-Kiosku:
https://www.e-kiosk.pl/nowa_fantastyka

Część naszych tekstów znajdziecie też w aplikacji Lecton w wersji audio:
https://lectonapp.com/pl/podcast/nowa-audio-fantastykaA już niedługo do sprzedaży trafi nasz jubileuszowy numer z okazji 40-lecia pisma, w którym znalazło się m.in. niepublikowane dotąd w Polsce opowiadanie Kira Bułyczowa z cyklu guslarskiego!Brak komentarzy:

Prześlij komentarz