2022-10-05

Październikowa "Nowa Fantastyka": świętujemy 40-lecie pisma!


Październikowy, jubileuszowy numer "Nowej Fantastyki" z okładką Rocha Urbaniaka (utrzymaną w zdecydowanie niepaździernikowej kolorystyce) jest w sprzedaży od tygodnia, i wreszcie znalazłam czas, żeby napisać o nim kilka słów. W skrócie: bierzcie i czytajcie, bo warto!

Dział prozy polskiej prezentuje "Pneumatyczne" Wojciecha Guni (piękny język i niepokojąca atmosfera, 100% weirdu w weirdzie) oraz "Zawsze znajdę drogę" Pauli Wanarskiej (fantasy, i jedno z bardziej poruszających zakończeń, jakie ostatnio widziałam - bardzo lubię przemyślane zakończenia). Jeśli chodzi o opowiadania zagraniczne, nieoceniony Paweł Laudański zdobył i przetłumaczył dla nas perełkę - "Wychowanie Gawriłowa", niepublikowany dotąd w Polsce tekst Kira Bułyczowa z cyklu guslarskiego - oraz opowiadanie "Anioł stróż" Mike'a Gelprina o kalekim, genialnym szachiście, który posiada jeszcze jeden niezwykły talent. Reszta zestawu ucieszy miłośników SF, zwłaszcza tych, którzy lubią czytać o modyfikacjach dotyczących ludzkiego ciała i fizjologii. "Bebechami" Petera Wattsa brawurowo przetłumaczone przez Grzegorza Gajka (chciałabym umieć tak kreatywnie sypać wulgaryzmami...), "Za rzeką moje serce, moja pamięć" Ann LeBlanc (kiedy ostatnio czytaliście opowiadanie, którego narratorem jest obdarzona inteligencją cybertrzustka?) oraz druga perełka, zza Odry: "Głos pana Wagnera" Carstena Schmitta w przekładzie Alicji Janusz. Opowiadanie nagrodzone w 2021 r. Deutscher Science-Fiction-Preis, przy którym twórczość Wojtka Guni wyda Wam się radosna i podnosząca na duchu... Jakoś tak wyszło, że wszystkie opowiadania zagraniczne poza "Aniołem stróżem" krążą wokół tematu modyfikacji ludzkiego organizmu (Bułyczow też sięga po ten motyw, tyle że na wesoło); mnie osobiście szczególnie urzekły przywołane w tekście Wattsa transgeniczne bakterie jelitowe o niedobrych zapędach.

W publicystyce - przede wszystkim reminiscencje: "Fantastyka, moja miłość" Jacka Soboty (o doświadczeniach polskich pisarzy fantastycznych tzw. piątego pokolenia), krótka biografia Adama Hollanka oraz garść wspomnień od jego córki. Prócz tego m.in. obszerne artykuły o sztucznej inteligencji w sztuce i o grze "Dominion", wywiady z Marlonem Jamesem i Anną Kańtoch, Witold Vargas pisze o chochliku, a Aleksandra Klęczar o pewnej popularnej, zekranizowanej niedawno serii komiksowej.

Nieustająco zachęcamy do prenumeraty:
https://ksiegarnia.proszynski.pl/nf

Wersja elektroniczna numeru dostępna jest w E-Kiosku:
https://www.e-kiosk.pl/nowa_fantastyka

Część tekstów jak zwykle znalazła się też w aplikacji Lecton w wersji audio:
https://lectonapp.com/pl/podcast/nowa-audio-fantastyka


A w sobotę 8 października redakcja "NF" zaprasza na świętowanie 40-lecia pisma, to znaczy jednodniowy minikonwent w Kulturotece (Falenica pod Warszawą). Wstęp wolny:

https://www.facebook.com/events/3323713254578463

1 komentarz: