2017-11-25

7. Salon Ciekawej Książki w Łodzi - będzie fantastycznie!


Nie bez wyrzutów sumienia przyznaję - od paru miesięcy ograniczam się głównie do informowania na blogu o kolejnych imprezach rozsianych po całej Polsce, w których uczestniczę jako autorka (Wrocławskie Dni Fantastyki, Polcon w Lublinie, Copernicon w Toruniu, Międzynarodowe Targi Książki w Krakowie, Bydgoski Trójkąt Fantastyczny, Falkon w Lublinie, Śląskie Targi Książki w Katowicach), a napisanie relacji czy choćby wrzucenie zdjęć póki co mnie przerasta (udało mi się wstawić fotorelację z Polconu, ale to wyjątek potwierdzający regułę). Oczywiście obiecuję sobie, że muszę przynajmniej przejrzeć dokumentację fotograficzną tych szaleństw i podzielić się zdjęciami przed końcem roku - no zobaczymy... Póki co właśnie skończyłam się pakować na kolejny (!!) wyjazd i bladym świtem wyruszam do Łodzi, gdzie wezmę udział w 7. Salonie Ciekawej Książki (miejsce: Międzynarodowe Targi Łódzkie, al. Politechniki 4) jako jeden z gości bloku fantastycznego.

Moje punkty programu (sala D - Strefa Fantastyki):

sobota 25.11
15:00 - 16:50 Panel dyskusyjny „Jak wygląda rynek wydawniczy 2017 z punktu widzenia autora” (jeśli dojadę bez przygód i opóźnień, wezmę udział w tym panelu w zastępstwie za Krzysztofa Piskorskiego, który odwołał swój przyjazd)niedziela 26.11
12:00 - 12:50 Prelekcja „Od Paracelsusa do Pasteura – lekarze, aptekarze, szarlatani"
13:00 – 13:50 Spotkanie autorskie (prowadzenie: Krystian Śmietański).

Poniżej - plan stoisk oraz szczegółowy program Strefy Fantastyki.
Do zobaczenia w Łodzi!
7. Salon Ciekawej Książki
Strefa Fantastyki - sala D (płyta wystawiennicza)

25 listopada (sobota)

11:00 – 11:50 Dyskusja z udziałem specjalistek od prawa autorskiego Martyny Czapskiej oraz Alicji Tarkowskiej z Kancelarii adw. Alicji Bień i Kancelarie Partnerskie pt. „Czy to jeszcze inspiracja, czy to już plagiat”. Takie pytanie zadał sobie zapewne chociaż raz każdy twórca. Czasami trudno znaleźć na nie odpowiedź, a granica pomiędzy zainspirowaniem się cudzą twórczością a jej bezprawnym wykorzystaniem jest wyjątkowo cienka.

12:00 – 13:50 Spotkanie z Krzysztofem Piskorskim zostało odwołane z przyczyn niezależnych od MTŁ. 

14:00 – 14:50 Jak współczesna nauka odnosi się do różnych wizji roztaczanych przez literaturę science-fiction? Spotkanie z dr Andrzejem Zimniakiem. Na czym polega niezwykłość warunków naszej planety, że jest to jedyne miejsce, w którym według współczesnej wiedzy mogło rozwinąć się życie? Jak mogłoby i jak nie mogłoby wyglądać życie na innych planetach?

15:00 – 16:50 Panel dyskusyjny pt. "Jak wygląda rynek wydawniczy 2017 z punktu widzenia autora". Rynek książki zmienia się równie szybko jak cała rzeczywistość wokół niego. Przemiany społeczne, technologiczne mocno wpływają na to co czytamy i jak czytamy. Jak zmieniła się sytuacja i autora w przeciągu ostatnich lat? Czego możemy oczekiwać w przyszłości? Jak może wyglądać sytuacja autora i czytelnika?

17:00 – 17:50 Dyskusja w udziałem Anny Szumacher - dziennikarki, autorki opowiadań fantastycznych, oraz Anny Karnickiej, autorki młodzieżowych powieści fantastycznych, pt. "O pisaniu i debiutowaniu". Rozmowa o literaturze pod kątem praktycznym, czyli o tym jak pisać i jak debiutować. Nie ma jednej, idealnej drogi do debiutu, tak jak nie ma jednego wypracowanego i sprawdzonego warsztatu pisarskiego. Jednak wiele rzeczy się powtarza. Syndrom pustej kartki, walka z weną, kreowanie świata i bohaterów czy wreszcie żmudny proces autoredakcji i korekty to tylko niektóre tematy spędzające pisarzom sen z oczu.


26 listopada (niedziela)

12:00 - 14:50 Warsztaty kreatywnego pisania. Na co zwrócić uwagę podczas tworzenia własnego tekstu? Jak zabrać się za pisanie własnego opowiadania? Co jest ważne podczas kreowania bohaterów, świata, akcji, fabuły? Serdecznie zapraszamy na warsztaty z kreatywnego pisania, na których pokażemy jak zostać twórcą i spróbujemy zmierzyć się z zadaniem stworzenia własnego tekstu. Zapraszamy zarówno ludzi, którzy dopiero chcieliby zacząć coś pisać jak i tych, którzy pierwsze próby mają już za sobą. Prowadzenie: Anna Szumacher i Tomasz Kozłowski.

12:00 - 12:50 Prelekcja Agnieszki Hałas pt. "Od Paracelsusa do Pasteura – lekarze, aptekarze, szarlatani". Jak wyglądała sztuka medyczna w Europie na długo przed wynalezieniem antybiotyków? Poznacie fakty ciekawe, dziwne i straszne. Dowiecie się, czemu Paracelsus palił księgi, jaki wstydliwy problem miał król Ludwik XIV Słońce, kogo zakopywano w gnoju i na co pomagały okłady z surowej marchwi.

13:00 – 13:50 Spotkanie z Agnieszką Hałas, autorką powieści "Olga i osty" oraz niedawno wznowionych powieści fantasy "Dwie karty" i "Pośród cieni". Prowadzenie Krystian Śmietański.

14:00 – 14:50 Spotkanie z Witoldem Jabłońskim - autorem powieści fantastyczno-historycznych pt. "Co się stało z mitologią słowiańską?". Co się stało z mitologią słowiańską? Dlaczego uczymy się w szkołach mitologii grecko-rzymskiej, znamy i zachwycamy się innymi, obcymi mitologiami, jak celtycka, germańska, nordycka, semicka, a nawet hinduska, a nie mamy pojęcia o własnej? Czy w ogóle istniała? A jeśli tak, czy można ją zrekonstruować w sposób naukowy lub literacki? Na te i inne pytania odpowie Witold Jabłoński.

15:30 – 17:00 Spektakl "Zami3ć". Niedaleka przyszłość. Rok 1993. Hacker komputerowy znany pod nickiem "pr0sp3r0" niegdyś był szanowanym programistą, współzałożycielem i twórcą sukcesu high-techowej korporacji Way & Tyrell. W wyniku zdrady został wyrzucony z firmy, odebrano mu wszystkie patenty i skazano na zapomnienie. Po latach przygotowań, kiedy wszyscy jego wrogowie zebrali się w jednym miejscu rozpoczyna swoją zemstę. Spektakl jest premierową adaptacją "Burzy" Williama Shakepeare'a. Jego twórcy inspirowali się filmami Blade Runner i TRON oraz klasyką literatury cyberpunkowej. Scenariusz: Tomasz Kozłowski, Grzegorz Biały, Anna Karnicka. Reżyseria: Tomasz Kozłowski.1 komentarz:

  1. Anonimowy29.11.17

    Było fajnie!Dziękuję,ze byłaś!

    Chomik

    OdpowiedzUsuń