2019-06-30

Wieści na początek lipca


Trwa sezon na upały, bób i ogórki małosolne, a także - mniej pozytywnie - na martwienie się globalnym ociepleniem. Klimat się zmienia, lato i jesień na Lubelszczyźnie stają się coraz suchsze. Niby parę dni temu troszkę popadało, ale ziemia jest wyschnięta na kamień. Każdy kolejny bezchmurny dzień z temperaturą sięgającą powyżej 30 stopni w cieniu budzi we mnie coraz silniejszy egzystencjalny niepokój o przyszłość. Jeśli ktoś czytał opowiadanie Mrówki w Złotych Tarasach Oli Janusz, to wie, co mam na myśli.

Z weselszych spraw - tydzień temu dotarła do mnie paczka zawierająca egzemplarze autorskie i wreszcie mogłam zrobić zdjęcie wszystkich czterech tomów Teatru węży. Poczułam się niczym dumna mama:

Tymczasem w sieci pojawiły się dwie kolejne, bardzo entuzjastyczne recenzje Śpiewu potępionych. Zachęcam do lektury:

Śpiew potępionych, czyli powrót do świata Zmroczy (Tramwaj nr 4)

Wyspy Śpiewu: między pięknem tropików a grozą Otchłani (Lubimy Czytać)Swoją drogą w ramach anegdoty - książka miała wnikliwych beta-readerów, przeszła staranną redakcję, a potem przyszedł mój mąż, przeczytał wersję wydrukowaną i od razu wypatrzył dwa niedociągnięcia! Jedno drobne (trzecioplanowy szczególik, który nie został wyjaśniony, choć w sumie powinien) i jedno większe (niespójność czegoś, co robi Krzyczący, z podaną wcześniej informacją). Ale nie zdradzę, o co konkretnie chodzi - spostrzegawczy czytelnicy pewnie i tak wyłapią!

Pod koniec tego tygodnia, jak już wspominałam, wybieram się na Wrocławskie Dni Fantastyki (5-7 lipca, Centrum Kultury "Zamek", Leśnica k. Wrocławia). Będą tam jeszcze trzy koleżanki z Hordy - Aleksandra Janusz, Magdalena Kubasiewicz i Milena Wójtowicz. W planach mamy dwa harde panele, jeden w sobotę, drugi w niedzielę (z tego niedzielnego musiałam się zwolnić, żeby móc wrócić do Lublina wczesnym wieczorem, a nie późnym). A wszystkie tomy Teatru węży, w tym czwarty, będzie można nabyć na stoisku z książkami obok akredytacji.

Moje punkty programu na WDF-ach:


PIĄTEK


18:00-18:55 [PRELEKCJA] Przyczajony gwóźdź, ukryte powrósło: czary i przesądy w hodowli zwierząt 

20:00-20:55 [PRELEKCJA] Nieporadnik młodego autora: pisanie dla początkujących 

SOBOTA

12:00-13:25 [PANEL DYSKUSYJNY] Gdzie ci mężczyźni? Geralt z Rivii i inni bohaterowie fantasy (Marcin Kowalczyk, Wojciech Zembaty, Agnieszka Hałas, Milena Wójtowicz, mod. Michał Cetnarowski)

18:00-18:55 [PANEL DYSKUSYJNY] Fantastyczny fuck-up (Agnieszka Hałas, Grzegorz Wielgus, Elżbieta Żukowska, Dominika Tarczoń, mod. Adrianna Michno)

19:00-19:55 [PANEL DYSKUSYJNY] Dwa lata Hardej Hordy (Aleksandra Janusz, Agnieszka Hałas, Magdalena Kubasiewicz, Milena Wójtowicz)


Bliżej połowy lipca, jeśli wszystko dobrze pójdzie, znowu pojedziemy z mężem w góry. Beskid Niski nas kusi mimo tropikalnych temperatur, zresztą przeżyliśmy już niejedną wycieczkę w upale. W najgorszym razie będziemy wstawać o świcie i wychodzić w trasę przed szóstą rano.

I na koniec ciekawostka z frontu kociego. Mój ojciec kilka dni temu sfotografował rzadką scenę, Ofelia i Sammet zmożone upałem zaległy w odległości mniejszej niż półtora metra od siebie. Sielanka trwała całe pięć minut, bo w chwilę po pstryknięciu migawki królewna o białych łapkach zaczęła hyczeć i się stroszyć.


4 komentarze:

 1. Anonimowy30.6.19

  Przyczajony gwóźdź, ukryte powrósło: czary i przesądy w hodowli zwierząt

  Tego już chyba słuchałam i było bardzo ciekawe.
  O,góry!!Ale macie fajnie!!!

  Chomik

  OdpowiedzUsuń
 2. Anonimowy30.6.19

  Czy Nieporadnik młodego autora: pisanie dla początkujących będzie dostępny gdzieś w sieci? :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Na razie nie mam czasu przerabiać tej prelekcji na artykuł, ale mogę podesłać mailem materiały z lubelskich warsztatów literackich, które są znacznie obszerniejsze i zawierają więcej przykładów oraz wskazówek - proszę o kontakt na priv, halas.agn[et]gmail.com :)

   Usuń
  2. Serdecznie polecam też dostępny w Esensji poradnik Agnieszki "Achiki" Szady poradnik "Pisanie o pisaniu, czyli warsztaty literackie dla początkujących": https://esensja.pl/ksiazka/publicystyka/tekst.html?id=4245

   Usuń