2021-10-30

Listopadowy numer "Nowej Fantastyki" jest... listopadowy


Listopadowy numer "Nowej Fantastyki", który niedawno trafił do sprzedaży i ma okładkę odpowiednią do pory roku, w części literackiej wyszedł nam cudownie eklektyczny. W dziale prozy polskiej znajdziecie mocne jak cios łopatą, ponure (to mało powiedziane) i cholernie zapadające w pamięć opowiadania Przemysława Zańko, Piotra Jedlińskiego oraz Jacka Inglota. Dział zagraniczny przygotował zestaw smacznych przekąsek na jeden-dwa gryzy (trzy miniatury Jeffa Noona kozacko przetłumaczone przez Marcelego Szpaka i krótkie horrorowe opowiadanko Steve'a Toase'a pasujące nastrojem do listopadowej pory: zimno, niepogoda, krowa ocieliła się w oborze i okazało się, że urodziła monstrum...) oraz dwa dłuższe teksty: humorystyczne SF Roberta Sheckleya (genialny poliglota kontra mieszkańcy obcej planety) i "Trzy przesłuchania w kwestii obecności węży w ludzkim krwiobiegu" Jamesa Gardnera (historia alternatywna z mocno odjechanym wątkiem religijnym). Gdybyśmy zaserwowali same horrory i listopadozę, mogłoby być tego za dużo, dlatego postawiliśmy na różnorodność!

Od siebie powiem, że najbardziej z całego numeru podoba mi się opowiadanie Gardnera. Mam może pewne zastrzeżenia do wątku tytułowych "węży" (uwarunkowane genetycznie zaburzenie krzepnięcia krwi), bo trochę widać, zwłaszcza w końcówce, że autor nie konsultował swoich pomysłów z żadnym lekarzem ani biochemikiem - ewentualnie konsultował, ale zrobił niedokładne notatki. Za to postmodernistyczna zabawa z wykorzystaniem postaci historycznych (Antoni van Leeuwenhoek, Charles Darwin, amerykański senator Joseph McCarthy) wyszła mu kapitalnie! 

Na kilka słów komentarza zasługuje też opowiadanie Jacka Inglota: niby to SF bliskiego zasięgu, a tak naprawdę komentarz do aktualnych wydarzeń. Katastrofa klimatyczna plus sposoby radzenia sobie z problemem uchodźców przez bogaty Zachód. Od pierwszych zdań można zgadnąć, że autor nie tenteguje się w tańcu, zresztą to przecież Inglot. To opowiadanie na pewno zachwyciłoby ś.p. Maćka Parowskiego, który uwielbiał wszelkie prowokacje i kontrowersje, a wrażliwszych czytelników (bądź tych, którzy nie lubią w fantastyce bieżących odniesieńn politycznych) może razić. Mnie przypadło do gustu, bo gorzko i celnie wpisuje się w refleksje, które chodzą mi po głowie, ilekroć czytam, jak nasz rząd i Straż Graniczna radzą sobie z kryzysem humanitarnym na granicy z Białorusią.

Tyle o części literackiej, natomiast w publicystyce znajdziecie m.in. artykuł "Diuna kontra box-office" - rozważania o tym, z jakimi trudnościami musi się dziś zmagać wysokobudżetowe, ale ambitne kino fantastyczne. Prócz tego obszerny artykuł o azjatyckich horrorach i rozmowa z dr Antoniną Łuszczykiewicz o chińskiej literaturze fantastycznej. Z kolei w Lamusie przeczytacie o królowej pulpu Leslie F. Stone. Mamy dla Was również wywiad z Marcinem Mortką oraz jego gościnny występ felietonowy, jak również recenzje, komiks i inne stałe atrakcje.

Jeśli komuś skończyła się roczna prenumerata "NF", teraz jest dobry moment, żeby wykupić nową, bo przygotowaliśmy dla Was kolejną promocję, w której możecie sobie wybrać książkowy prezent:
https://ksiegarnia.proszynski.pl/nf

Fanów, którzy wolą formaty elektroniczne, zapraszamy do naszej aplikacji mobilnej:
https://onelink.to/nowafantastyka

A wybrane teksty z magazynu znajdziecie również w wersji audio w aplikacji Lecton:
https://lectonapp.com/pl/podcast/nowa-audio-fantastyka

Zapraszamy!
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz