2022-03-06

Marcowa "Nowa Fantastyka" - coś pozytywnego w trudnych czasach

 

Ostatnio wszyscy jesteśmy pochłonięci czym innym, sama w wolnym czasie oscyluję pomiędzy kompulsywnym śledzeniem doniesień o działaniach wojennych w Ukrainie, słuchaniem wypowiedzi specjalistów (bardzo polecam kanał Historia Realna, analizy Jarosława Wolskiego są rewelacyjne) i angażowaniem się w działania pomocowe na miarę swoich skromnych możliwości. Ale równolegle wciąż jeszcze toczy się u nas normalne życie, a marcowy numer "Nowej Fantastyki" był bardzo pieczołowicie szykowanym numerem tematycznym, ma też przecudną okładkę, więc w ramach odskoczni i pisania o czymś pozytywnym powiem o nim kilka słów.

Tematem wiodącym numeru była fantastyka ekologiczna. W dziale polskim przeczytacie bardzo dobre, choć cholernie ponure opowiadanie Błażeja Jaworowskiego "Rezerwat" (jedno z tych, po których czytelnik zaczyna się zastanawiać nad sensem swojego życia), pisany z lekkim przymrużeniem oka, ale finalnie też ponury "Powój" Bartka Świderskiego o pewnej inteligentnej roślinie, ocierający się o groteskę/body horror, oraz opowiadanie Przemka Hytrosia o "jeźdźcach tornad" na Marsie (bardzo podoba mi się w nim sposób przedstawienia sportowców uprawiających ekstremalny sport). 

W dziale zagranicznym mamy naprawdę mocny tercet: miniatura Johna Wiswella "Nie jesteśmy feniksami" (trigger warning: nieuleczalnie chorzy pacjenci objęci opieką hospicyjną); "Na łasce wiatru" Scotta Dorscha - dość surrealistyczna wizja katastrofy klimatycznej z niszczycielskimi wichurami, które zrównują wszystko z ziemią, a w tym kataklizmie usiłuje przetrwać samotny (no, do czasu) starszy pan; i cudowne "Rodzisz się eksplodując" Richa Larsona, którego nie będę spojlerzyć, powiem tylko, że to ponad 80 tys. znaków powolnego, cichego łamania czytelnikowi serca, dla mnie osobiście literackie 10/10. Marceli Szpak stwierdził, że mamy w tym numerze najsmutniejszy zestaw tekstów ever i jeśli ludzie nie będą płakać, to nie są ludźmi. (Tak, wiem, może nie jest to zestaw tekstów, który podniesie Was na duchu, ale hej, przynajmniej 1) są naprawdę świetne literacko, 2) nie są o wojnie!).

W publicystyce - między innymi artykuł przeglądowy Aleksandry Klęczar o fantastyce ekologicznej (to ja ją namówiłam, żeby go napisała!!!!), omówienia twórczości Paolo Bacigalupiego i Roberta McCammona, artykuł o tym, jak wraz ze zmianami społecznymi zmieniał się Batman, oraz wywiad z Magdaleną Kubasiewicz. Poza tym tradycyjnie: recenzje, felietony, komiks.

Nieodmiennie gorąco zachęcamy do prenumeraty. Do 20 marca trwa promocja - zamawiając roczną prenumeratę możecie wybrać jedną z trzech książek, którą dostaniecie w prezencie (chyba że wcześniej wyczerpią się zapasy w magazynie, więc lepiej nie zwlekajcie!). Do wyboru są: "Chąśba" Katarzyny Puzyńskiej, "Zostaw świat za sobą" Rumaana Alama i "Boskie równanie" Michio Kaku. Link do prenumeraty:
https://ksiegarnia.proszynski.pl/nf

Jeśli wolicie wydania elektroniczne, zachęcamy do subskrypcji "Nowej Fantastyki" w naszej aplikacji mobilnej na Androida i iOS:
https://onelink.to/nowafantastyka

albo do skorzystania z wersji dostępnej w e-Kiosku:
https://www.e-kiosk.pl/nowa_fantastyka

Wybrane teksty znajdziecie również w wersji audio w aplikacji Lecton:
https://lectonapp.com/pl/podcast/nowa-audio-fantastyka


P.S. Bardzo bym chciała napisać kilka słów o tym, co u mnie ostatnio słychać, bo słychać to i owo, ale desperacko przydusiły mnie obowiązki! Może do końca najbliższego tygodnia zdołam się ogarnąć!


1 komentarz:

 1. Anonimowy9.3.22

  1) "coś pozytywnego w trudnych czasach"
  2) "Marceli Szpak stwierdził, że mamy w tym numerze najsmutniejszy zestaw tekstów ever i jeśli ludzie nie będą płakać, to nie są ludźmi."
  A idź mi z takimi pozytywami :-P
  Achika

  OdpowiedzUsuń