2022-12-22

Chwila refleksji... i prośba

Mariupol - duże portowe miasto nad Morzem Azowskim, nieco większe od mojego rodzinnego Lublina, niegdyś słynące z pięknej zabudowy i atrakcji turystycznych. Pewnie już widzieliście krążącą po internetach fotografię przedstawiającą jego centrum na początku stycznia 2022. Dekoracje bożonarodzeniowe, feeria świateł, obwieszona lampkami choinka na placu przed teatrem... Dwa miesiące później miasto znalazło się w oblężeniu, pod ostrzałem, i dziś jest morzem ruin pod rosyjską okupacją. Teatr zniszczyła w połowie marca raszystowska bomba lotnicza, pod gruzami zginęły setki osób.

Patrząc na to zdjęcie oświetlonego, świętującego miasta w przededniu zagłady, przypominam sobie cytat z opowiadania Wołodymyra Arieniewa "Tam, gdzie będzie ogród" ("NF 12/22):

"Ale orkowie, odzywał się Elrond, mają pamiętać. I bać się do usrania. Żeby od razu się obsrywali, jak tylko pomyślą o napaści. A tu – podnosząc głos, żeby przekrzyczeć śmiech i pochwały – a tu, wybaczcie, chłopcy, ma nie być miasta. Ma być ogród pamięci. I żeby przewodnicy chodzili i opowiadali, co tu kiedyś było: fontanny, promenada, teatr…

Elrond milkł na chwilę, i wszyscy czekali, aż w końcu mówił dalej: przewodnicy mają chodzić i opowiadać tak, żeby to wszystko pojawiało się w wyobraźni. Żeby tak właśnie miasto żyło – w pamięci. Żeby żadne ruiny, żadne krzyże na podwórkach nie przekreśliły nam naszego miasta, bo inaczej orkowie zwyciężą, a orkowie w żadnym wypadku nie powinni zwyciężyć. "


***

Jest druga połowa grudnia 2022, minęło 300 dni od początku rosyjskiej inwazji. Wojna trwa, Ukraina walczy. To będzie dla naszej części Europy najbardziej przejmujący i naznaczony niepewnością przełom roku od czasu II WŚ. Boże Narodzenie to czas głęboko symboliczny, święto, kiedy dzień zwycięża nad nocą, a światło nad ciemnością. W tym roku, patrząc na udekorowane witryny sklepowe, ubierając choinkę, siadając w Wigilię do zastawionego stołu - tu u nas, gdzie w domach jest jasno i bezpiecznie - będziemy mieć w pamięci pozbawione prądu i wody ukraińskie osiedla, ataki rakietowe na cywilną zabudowę, mróz w okopach, krwawe walki pod Bachmutem. I zadawać sobie pytanie, co przyniesie rok 2023.

Święta to czas, kiedy mamy odruch dzielenia się z potrzebującymi, a w tym roku - w obliczu inflacji, wysokich cen żywności, prądu i opału - wszystkie organizacje charytatywne stoją w obliczu dużego wyzwania, na naszym rodzimym gruncie też. Ale jeśli kupiliście już wszystkie prezenty i macie trochę wolnych środków... Stowarzyszenie "Pogoń Ruska" prawie od początku wojny robi wspaniałą robotę, wysyłając na Ukrainę takie rzeczy jak leki, materiały opatrunkowe, stazy dla żołnierzy, ciepłą odzież, generatory i tak dalej. Możecie wesprzeć (kolejną już) zbiórkę na leki dla ukraińskich szpitali:

https://zrzutka.pl/n6ukvf

Lub tu:
Stowarzyszenie "Pogoń Ruska"
Numer konta:
Santander Bank Polska SA
69 1090 0088 0000 0001 5110 1981

Lub tu:
https://www.paypal.com/paypalme/pogonruska

A jeżeli chcecie wesprzeć zakup wyposażenia dla ukraińskiego wojska, to możecie wpłacać tu:
Fundacja AIDUA
BNP Paribas Bank Polska SA
Numer konta:
71 1600 1462 1747 3779 1000 0001
1 komentarz: