2022-12-19

Grudniowa "Nowa Fantastyka": i znowu minął cały rok!


Grudniowa "Nowa Fantastyka" jest w sprzedaży od jakiegoś czasu, za kilka dni - przed świętami - do dystrybucji trafi numer styczniowy, ale z refleksem szachisty pozwolę sobie jeszcze zareklamować Wam ten grudniowy (który nadal można nabyć, zarówno w papierze, jak i w E-Kiosku).

Ten numer zawiera bardzo fajny, nietypowy jak na nas zestaw prozy zagranicznej: Niemcy (opowiadanie zostało napisane po angielsku, ale autor jest rodowitym Niemcem, niektórzy pamiętają go zresztą z "NF" 10/22) i 2x Ukraina. "Danina dla Lete" Carstena Schmitta, SF (bardzo) bliskiego zasięgu, traktuje o namiastce nieśmiertelności, która może mogłaby stać się udziałem pokolenia Y. Niedoskonała to namiastka, osobiście sądzę, że nauka wymyśli coś lepszego... "Cud z bombardą" Serhija Legezy przenosi czytelnika w czasy chłopskich powstań z początku XVI wieku na ziemiach niemieckich. To baśniowa historia opowiedziana językiem żołnierskiej gawędy, snutej w karczmie lub przy ognisku przez prostego najemnika (tłumaczka, Joanna Krystyna Radosz, dołożyła starań, żeby oddać specyficzny styl wypowiedzi narratora). Jednak moim ulubionym opowiadaniem z zestawu jest "Tam, gdzie będzie ogród" Wołodymyra Arieniewa. Historia o walczących żołnierzach ukraińskich. I o Bożym Narodzeniu. Rozgrywająca się w miejscu, którego nazwa ani razu w tekście nie pada, ale szybko odgadniecie, co to za miejsce. Jeśli już czytaliście ten tekst, koniecznie podzielcie się wrażeniami w komentarzach!

W dziale prozy polskiej: "Śmieci" Istvana Vizvary'ego - SF bliskiego zasięgu, trochę ghost story, trochę eko-metafizyka (?). "Noc, kiedy przyszedł diabeł" Łukasza Orbitowskiego - horror, ukłon wobec Guya N. Smitha, chyba pisane z lekkim przymrużeniem oka (nie znam twórczości, do której ten tekst nawiązuje), świetne warsztatowo, bo to Orbit. "Chrzest" Andrzeja Kwietnia - znowu SF, ksiądz ze spluwą nawraca zbłąkane owieczki.

W publicystyce - przede wszystkim wywiady (w tym z Zygmuntem Miłoszewskim), Witold Vargas pisze o cichej - demonie cmentarzy, Ola Klęczar o Saturnaliach. Jest też reportaż z obchodów czterdziestolecia "Nowej Fantastyki" w falenickiej Kulturotece (bardzo sympatyczna impreza - kto mógł przyjść, a nie przyszedł, niech żałuje) oraz wspomnienie o zmarłym niedawno Feliksie W. Kresie.

Numer w papierze kupicie wysyłkowo tu:
https://ksiegarnia.proszynski.pl/product,78693

Nieustająco zachęcamy do prenumeraty:
https://ksiegarnia.proszynski.pl/nf

Wersja elektroniczna numeru dostępna jest w E-Kiosku:
https://www.e-kiosk.pl/nowa_fantastyka

Część tekstów jak zwykle znalazła się też w aplikacji Lecton w wersji audio:
https://lectonapp.com/pl/podcast/nowa-audio-fantastyka


Czytaliście? Przymierzacie się? Dajcie znać!
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz