2023-02-22

Lutowa "Nowa Fantastyka": Patrick Ness w opowiadaniach i publicystyce


Na dniach w dystrybucji pojawi się marcowy numer "Nowej Fantastyki", więc pozwolę sobie przypomnieć, co ma do zaoferowania lutowy (z nostalgiczną, nieco oldschoolową okładką) - wciąż można go nabyć w wersji elektronicznej, odsłuchać niektóre artykuły w aplikacji Lecton, ewentualnie kupić wersję papierową wysyłkowo.

W prozie polskiej: Jacek Sobota filozoficznie o Szatanie (motyw, który bardzo lubię, został przetworzony w intrygujący sposób) oraz Przemysław Zańko-Gulczyński z zaskakująco sielską i optymistyczną wizją - solarpunk z nutą magii. W prozie zagranicznej tym razem same przekłady z lengłydża: John Wiswell, Grace Chan i gwiazda numeru Patrick Ness.
 
"Nie czas na tę historię" Wiswella to nominowane do Hugo i Nebuli opowiadanie o wychodzeniu z toksycznych przemocowych relacji i spowodowanego przez nie PTSD (główny bohater jest młodym gejem, któremu przyjaciel pomaga wyzwolić się z czegoś na kształt wampirzej sekty - miałam pewne skojarzenia z życiorysem Gabriela z "Domu Wschodzącego Słońca" Aleksandry Janusz). "Jakbym była małym słońcem" Grace Chan to miniatura SF z nutami azjatyckimi i akcentami kulinarnymi .Z kolei "Nad morzem szerokim" Patricka Nessa to opowiadanie prequelowe w stosunku do cyklu "Ruchomy chaos" (fantastyka socjologiczna dalekiego zasięgu, akcja rozgrywa się na skolonizowanej planecie), obszernie omówionego przeze mnie w części publicystycznej w artykule pt. "Ucieczka, dyktatura, wojna". W nadmorskiej osadzie wrażliwy chłopak nawiązuje bliską relację z przedstawicielką tubylczej rasy i oczywiście wynikają z tego kłopoty.

W publicystyce oprócz wspomnianego artykułu o cyklu Nessa (TL; DR - polecam ten cykl, jest świetny!) znajdziecie między innymi wywiad z Wojciechem Siudmakiem i artykuł Piotra Cieślińskiego o wykorzystywaniu SI do tworzenia sztuki.

Prenumeratę - którą nieustająco polecamy, bo to najpewniejszy i najtańszy sposób, żeby zaopatrzyć się w papierową wersję pisma - znajdziecie obecnie pod nowym adresem internetowym:
https://inverso.pl/nf

Kto woli wersję elektroniczną, może skorzystać z 
z e-wydania, które również można zaprenumerować:

Tradycyjnie też część tekstów (tylko publicystyka) znajdziecie w aplikacji Lecton w wersji audio:
https://lectonapp.com/pl/podcast/nowa-audio-fantastyka

Kto już czytał? Jak wrażenia?

Ach, pochwalę się jeszcze - w nadchodzących numerach przeczytacie między innymi opowiadanie włoskie o złowrogim kocie i neapolitańskich mafiosach (już w numerze kwietniowym), opowiadanie Catherynne M. Valente o Orfeuszu i Eurydyce (też w numerze kwietniowym), dwa świetne opowiadania ukraińskie oraz esej niemieckiej autorki o powieściach i filmach postapo.
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz