2023-05-27

Czerwcowa "Nowa Fantastyka": tutti fruttiDwa dni temu trafił do dystrybucji czerwcowy numer "Nowej Fantastyki" w pięknej okładce (grafika Piotra Sokołowskiego do powieści "Metamorf" Andrzeja Kwietnia), a w części literackiej znajdziecie tym razem tutti frutti, dla każdego coś miłego! Cztery opowiadania polskie (Filimonowicz, Zańko-Gulczyński, Kochański, Chodorowska-Panika) i trzy zagraniczne (Gedeonow, Danvers, Derewianko).

Adrianna Filimonowicz, pasjonatka gór i wspinaczki, zabiera nas na Mount Everest w niedalekiej przyszłości, gdzie natura buntuje się przeciwko ujarzmieniu jej przez człowieka (opowiadanie "Oddech bogini nieba" zdobyło główną nagrodę w konkursie Empik Go Short). Przemysław Zańko-Gulczyński napisał odjechany, postmodernistyczny tekst z odwołaniami do licznych lektur szkolnych, a powracający po długiej przerwie Krzysztof Kochański - coś, co chyba sklasyfikowałabym jako horror na wesoło (robiąc korektę tego opowiadania podśmiewałam się pod nosem; myślę, że podobnie zareaguje każdy, kto był w podstawówce na koloniach albo innym wyjeździe zbiorowym). Z kolei "Wreszcie bezpieczna"
 Krystyny Chodorowskiej i Gabrieli Paniki to SF bliskiego zasięgu: kolejny tekst z cyklu, w którym Ziemię zasiedlają Obcy podobni nieco do wielkich inteligentnych termitów - Termeszowie (pierwsze opowiadanie z tego uniwersum, "Dotknąć ciemności", można było przeczytać w antologii "Cyberpunk Girls" wydawnictwa Uroboros). 

W dziale zagranicznym 2x Ukraina, 1x USA: Ołeksij Gedeonow w klimatach tajemniczo-baśniowych, które stanowią jego znak firmowy (tłumaczyła Joanna Krystyna Radosz), Dennis Danvers z opowiadaniem, które zachwyciło Marcelego Szpaka, o zasymilowanych na Ziemi Obcych w ludzkiej postaci i ich dorosłych dzieciach (to nieco nietypowe SF: spokojna, ciepła proza z rozbudowaną warstwą obyczajową) i Pawło Derewianko ze wstrząsającym, poruszającym do głębi opowiadaniem zainspirowanym trwającą aktualnie wojną (tłumaczył Paweł Laudański).

W publicystyce - m.in. setna rocznica urodzin Papcia Chmiela, artykuł Magdaleny "Ithilnar" Stawniak o fantastycznych archeologach oraz wywiad z Vincentem Severskim.

Nieustająco polecamy Wam prenumeratę, bo to najtańsza (w przeliczeniu na egzemplarz) i najpewniejsza droga zakupu pisma. Znajdziecie ją pod tym adresem:
https://inverso.pl/czasopisma/p-nowa-fantastyka-prenumerata-12-miesiecy
W pakiecie z roczną prenumeratą nadal można sobie wybrać w prezencie książkę - "Chąśba" Katarzyny Puzyńskiej lub "Zimistrz" Terry'ego Pratchetta.

Jeśli wolicie wersję elektroniczną, możecie skorzystać z naszej aplikacji na Androida i iOS:
https://onelink.to/nowafantastyka

albo z e-wydania, które również możecie zaprenumerować na platformie Nexto:
https://www.nexto.pl/e-prasa/nowa_fantastyka_p1204368.xml

Tradycyjnie też część naszych tekstów znajdziecie w aplikacji Lecton w wersji audio:
https://lectonapp.com/pl/podcast/nowa-audio-fantastyka

A numer w papierze zamówicie wysyłkowo np. w Gildii:
https://www.gildia.pl/lite.../564035-nowa-fantastyka-06-2023?
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz