2023-07-26

Lipcowa "Nowa Fantastyka": wakacyjna postapokalipsa

 

Czas upływa nie wiadomo kiedy - już jutro (27 lipca) w dystrybucji pojawi się sierpniowy numer "Nowej Fantastyki" - więc zgodnie z tradycją zamieszczam przypomnienie last-minute o numerze lipcowym. Spóźnialscy wciąż jeszcze mogą go nabyć w wersji papierowej i elektronicznej.

Ten numer miał leitmotiv "post-apo" (tak, WIEM, idealna tematyka na gorące lato i plażowanie w słoneczku...) W jego części publicystycznej przeczytacie m.in. świetny, obszerny esej Niemki Silke Brandt "Strefy zamknięte. Na skraju drogi między dystopią a nostalgią" o realnych oraz fikcyjnych miejscach zakazanych, poruszający takie tematy jak Czarnobyl, "Piknik na skraju drogi", "Metro 2033", film "Vyöhyke"/"The Zone", a także twórczość nieznanego w Polsce francuskiego autora Antoine'a Volodine'a. W części literackiej dział polski zawiera mikropowieść Janusza Cyrana, zaś w dziale prozy zagranicznej znalazły się trzy opowiadania nawiązujące do tematu numeru: "Ana na polu umarłych" Maurizio Ferrero (krótki, nastrojowy tekst, nasycony symbolizmem), "Bunkier" Switłany Taratoriny, której powieść urban fantasy pt. "Lazarus" ukazała się niedawno w polskim przekładzie (opowiadanie jest w zupełnie innym stylu: post-apo z wątkiem baśniowym, kobieta i mężczyzna w bunkrze na skażonej ziemi) oraz "Cierpliwość żniwiarza" Wołodymyra Arieniewa (SF - wizja przyszłości, w której podstarzały rosyjski eks-saper opiekuje się wnukiem, ale nie wie, że chłopiec dokonał pewnego wynalazku i zamierza go przetestować). Tak się ciekawie złożyło, że dwa z powyższych opowiadań wykorzystują motyw min i niewybuchów - a poszły drukiem akurat teraz, kiedy ukraińska kontrofensywa na Zaporożu utknęła na postawionych przez Rosjan ogromnych polach minowych... I właśnie dlatego uśmiecham się z rezygnacją, ile razy słyszę, że fantastyka jest "ucieczką od świata" bądź jest "oderwana od rzeczywistości"...

Ponadto w numerze znajdziecie m.in. wywiady z Wolfgangiem Stegemannem - choreografem walk w serialu "Wiedźmin" - oraz z pisarką Agnieszką Kulbat, artykuł Magdaleny Stawniak o świętach obchodzonych cyklicznie przez fanów "Gwiezdnych wojen" oraz to co zawsze, czyli felietony, recenzje i komiks.

Wydanie papierowe "NF" 07/23, jak i sporo innych archiwalnych numerów pisma, można nabyć wysyłkowo np. w księgarni Gildia.pl:
https://www.gildia.pl/literatura/567764-nowa-fantastyka-07-2023

Jeśli preferujecie wersję elektroniczną, możecie skorzystać z naszej aplikacji na Androida i iOS:
https://onelink.to/nowafantastyka

albo z e-wydania, które również możecie zaprenumerować na platformie Nexto:
https://www.nexto.pl/

Tradycyjnie też część naszych tekstów znajdziecie w aplikacji Lecton w wersji audio:
https://lectonapp.com/pl/podcast/nowa-audio-fantastyka

A prenumeratę (polecamy nieustająco - w przeliczeniu na 1 numer roczna prenumerata wychodzi najtaniej) wykupicie tu:

Trwa kolejna promocja prenumeraty z książkami w prezencie (dostępne do wyczerpania egzemplarzy). 
A w numerze sierpniowym - w dystrybucji od jutra - w dziale prozy zagranicznej trzy nazwiska, które lubicie: Lavie Tidhar, Peter Watts i Tamsyn Muir!
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz