2023-08-26

Sierpniowa "Nowa Fantastyka": wakacyjny szwedzki stół różnościJuż niedługo do sprzedaży trafi wrześniowy numer "Nowej Fantastyki", więc zgodnie z tradycją przypominam, że spóźnialscy wciąż jeszcze mogą nabyć sierpniowy, czy to w papierze (wysyłkowo w księgarni Gildia.pl), czy w wersji elektronicznej. Zestaw linków jest na końcu wpisu. A jeśli spóźnialskich trzeba skusić czymś ciekawym, poniżej przypomnienie, co znajdziecie w tym numerze.

W części literackiej oba działy postawiły na różnorodność: mamy cztery polskie opowiadania i trzy zagraniczne. "Przyjaciele samotnego diabła" Agnieszki Fulińskiej to historia quasi-detektywistyczna osadzona w XIX-wiecznej polskiej winnicy (kim jest tajemniczy sprawca, który spuszcza wino z beczek?), a żeby rozwiązać zagadkę, bohaterowie muszą sięgnąć do wiedzy o antyku. Sympatyczny, ciepły tekst. Aleksandra Bednarska ("Przyszłość ma zapach brzoskwiń") bierze na warsztat zawikłane relacje rodzinne. SF bliskiego zasięgu, akcenty dalekowschodnie. Andrzej Miszczak w "Ptolemeuszu i sroce" wykreował moooocnooo dziiiiiwną wizję alternatywnej historii Polski, gdzie Mikołaj Kopernik rządzi Rzeczpospolitą już od pięciuset lat jako prawie-nieśmiertelny władca absolutny (bardzo mi się podoba tutaj melanż surrealistycznych pomysłów i postmodernistycznej gry - "Kordecki, Przeor świętego przybytku srebrnogórskiego, posadowionego u podnóża Karpat Księżycowych" i tym podobne), zaś "Łowcy w matni" Jakuba Juszczaka to typowo przygodowa historia o wczesnośredniowiecznych słowiańskich wojownikach. 

Dosyć prostą sensacyjną historią - literalnie w typie "zabili go i uciekł" - jest też opowiadanie Laviego Tidhara "Szum deszczu w sosnach", ale czy ktoś poza Tidharem 1) umieściłby akcję swojego SF dalekiego zasięgu (z elementami cyberpunka) w Izraelu, 2) uczyniłby głównym bohaterem sklonowanego Neandertalczyka? W tym tekście są i stacje orbitalne, i motywy rodem z "Baśni 1001 nocy", bo #ktopisarzowizabroni :) "Masa krytyczna" Petera Wattsa (naród prosił o więcej Wattsa, więc proszę bardzo, jest Watts!) to utwór nieco nietypowy dla tego autora, bo ocierający się delikatnie o realizm magiczny w końcówce, ale zawiera też solidną porcję pesymizmu. SF bliskiego zasięgu, zmiany klimatyczne, degradacja środowiska i rozczarowany życiem architekt niosący brzemię tragedii rodzinnej. A "Uczennica czarnoksiężnika" Tamsyn Muir (kto już czytał jej powieść "Gideon z Dziewiątego"?) o nastoletniej córce alkoholika, która uczy się telekinezy u "czarnoksiężnika" kojarzącego się nieco z Johnnym z "Martwej strefy" Kinga (spojler: TOTALNIE BŁĘDNE SKOJARZENIE!) jest jednym z tych opowiadań, które zawierają ukochany przeze mnie podwójny twist w końcówce, czytaj: na ostatniej stronie dwa razy rąbną czytelnika pięścią prosto w brzuch. Bardzo dziękuję nieocenionej Aleksandrze Klęczar za jego polecenie oraz przetłumaczenie!

W publicystyce znajdziecie m.in. obszerną recenzję książki Rafała Kosika "Cyberpunk 2077: Bez przypadku", artykuł Jacka Inglota - dyżurnej marudy fandomu - pt. "Apokalipsa intelektu" (teza: w przyszlości wraz z postępem cywilizacyjnym ludzka inteligencja będzie się obniżać, już widać ten trend), artykuł popularnonaukowy Tomasza Sochy "Człowiek 2.0" o augmentacjach ludzkiego ciała (od pierwszej protezy w historii po ulepszenia bioniczne) oraz wywiad z trojgiem aktorów z serialu "Wiedźmin" (Anya Chalotra, Joey Batey, Freya Allan).

Najwygodniejszą i najtańszą metodą zakupu "NF" nieustająco pozostaje prenumerata dostępna pod linkiem:
https://inverso.pl/czasopisma/p-nowa-fantastyka-prenumerata-12-miesiecy

Wydanie papierowe kupicie wysyłkowo w sklepie Gildia.pl:
https://www.gildia.pl/literatura/571484-nowa-fantastyka-08-2023

Wersję elektroniczną można nabyć (lub zaprenumerować) w Nexto:
https://www.nexto.pl/

Można też skorzystać z naszej aplikacji na Androida i iOS:
https://onelink.to/nowafantastyka

A część naszych tekstów znajdziecie w aplikacji Lecton w wersji audio:
https://lectonapp.com/pl/podcast/nowa-audio-fantastyka

Kto już czytał?

P.S. Ach, jeszcze słówko prywaty ode mnie - w tym numerze "NF" Aleksandra Klęczar entuzjastycznie zrecenzowała mój zbiór opowiadań "Świerszcze w soli"!


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz