2023-09-13

Copernicon 2023 - moje punkty programu


Jesienny sezon konwentowy trwa! Wypad na Kapitularz 2023 okazał się baaardzo udany, chociaż czas spędzony w Łodzi przemknął w mojej świadomości tak błyskawicznie, jakby ktoś przewinął ten weekend w przyśpieszonym tempie. Planowałam, że zamieszczę na blogu krótką relację ze zdjęciami, ale oczywiście wyszło jak zwykle - wsiąkłam w pisanie opowiadania do kolejnej antologii Hardej Hordy, równolegle zamykaliśmy październikowy numer "Nowej Fantastyki", do tego doszły tak zwane sprawy życiowe... i relacja z Kapitularza musi niestety poczekać.

A tymczasem kto się wybiera do Torunia na Copernicon? Ja właśnie wprowadzam ostatnie poprawki w swoich prelekcjach. Będę na konwencie od piątku do niedzieli - trochę pechowo to wyszło, że muszę akurat teraz wybić się z natchnienia i fazy "piszę tekst, mam flow po raz pierwszy od nie pamiętam kiedy, jest cudownie". Nota bene dotarło do mnie dzisiaj, że po raz pierwszy gościłam na Coperniconie dokładnie 10 lat temu, w roku 2013 - kiedyż to było...

Oczywiście serdecznie zapraszam na punkty programu, w których będę uczestniczyć w tegorocznej edycji Coperniconu (bądź je prowadzić):

PIĄTEK 15.09
17:00 - 18:40
Prelekcja "CV bohatera literackiego"
Miejsce: Sala Literacka 2 (s. 207, Ip. Collegium Minus UMK)

Jak stworzyć postać, która będzie wiarygodna psychologicznie, nieszablonowa i sprawi, że czytelnik zaangażuje się w jej losy, a może wręcz zapragnie napisać ich własną wersję? Będę mówić o CV bohatera literackiego, o modelach osobowości, inspiracjach i traumach, o wymyślonych przyjaciołach, a nawet larwach (w znaczeniu ezoterycznym), jak również o często spotykanych błędach w kreowaniu bohaterów.

SOBOTA 16.09
13:00 - 13:40
Panel dyskusyjny "Dlaczego warto mieć grupę literacką?"
Miejsce: Sala Literacka 3 (s. 317, IIp. Collegium Minus UMK)

16:00 - 16:40
Panel dyskusyjny "Czy autorzy obawiają się nieudanych ekranizacji ich twórczości?"
Miejsce: Sala Literacka 1 (Sala IX, Ip. Collegium Minus UMK)

19:00 - 19:40
Dyżur autografowy Hardej Hordy: Anna Kańtoch, Agnieszka Hałas i Krystyna Chodorowska
Miejsce: Punkt Autografowy (Antresola, Ip. WMiI UMK) (Wydział Matematyki i Informatyki UMK)

21:00 - 21:40
Prelekcja "Jak zabić postać literacką"
Miejsce: Sala Literacka 1 (Sala IX, Ip. Collegium Minus UMK)

Czasem bohater literacki ma przechlapane - musi umrzeć. No właśnie, czy musi? Co może stać za decyzją autora o zabiciu postaci? Jakie funkcje pełni śmierć w fabule i kiedy ma sens, a kiedy nie? Podywaguję o logice wydarzeń i oczekiwaniach odbiorców, o zasłużonej karze, odkupieniu i zjawisku katharsis, a także o tym, kiedy autorowi grozi lincz z rąk zrozpaczonych fanów, a kiedy bezduszny czytelnik sięga po popcorn.

NIEDZIELA 17.09
10:00 - 11:40
Panel dyskusyjny "Czego potrzebuje dobra antologia?"
Miejsce: Sala Literacka 1 (Sala IX, Ip. Collegium Minus UMK)


Do zobaczenia!
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz