2018-12-23

(Przed)świątecznieKolejny rok, kolejna zima, kolejne święta Bożego Narodzenia... Przyznam, że im jestem starsza, tym silniejsza melancholia dopada mnie w okresie świątecznym. Nie Wszystkich Świętych, nie Sylwester, tylko właśnie Wigilia dojmująco kojarzy mi się z upływem czasu i przemijaniem. (Skądinąd słusznie, bo przecież od strony rytualnej niektóre zwyczaje związane z wieczerzą wigilijną - w szczególności stawianie pustego nakrycia - wzięły się od ugaszczania zmarłych przodków w czasie zimowego przesilenia, kiedy, jak wierzono, granica zaświatów stawała się wyjątkowo cienka.) Przedświąteczny młyn reklamowo-handlowo-konsumpcyjny też nie budzi mojej sympatii, choć rozumiem, że kupując i konsumując, daję innym zarobić (obawiam się, że przede wszystkim prezesom sieci handlowych).

Z pozytywów - odwiedziłam wczoraj Empik w lubelskiej Plazie i wypatrzyłam na półce ten oto miły memu sercu widok:


Śnieg w Lublinie był, ale oczywiście dwudziestego drugiego grudnia stopniał, więc nawet na uroczą biel za oknem nie możemy liczyć. Ale będzie barszcz czerwony z uszkami wyrobu mojej babci, śledzie, kapusta z grochem i nieszczęsne karpie zmarłe śmiercią tragiczną, pod obrus położymy garść siana, a koty będą warować pod stołem. Wszystkim czytającym te słowa życzę dobrych, ciepłych i spokojnych Świąt!3 komentarze:

 1. Anonimowy24.12.18

  Śliczne życzenia,dziękujemy! Wszystkiego najlepszego,spokoju,zdrowia i smacznych uszek,a w Nowym Roku więcej takich półek.

  Chomik

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Miauuuuu! Uszka były bardzo smaczne, moja babcia jest mistrzynią w ich klejeniu :) A Ofelia próbowała dobrać się do karpia, wskakując na stół, ale kiedy dostała kawałek do swojej miseczki, wzgardziła!

   Usuń
 2. Anonimowy5.3.21

  58 year old Developer II Isahella Kleinfeld, hailing from Happy Valley-Goose Bay enjoys watching movies like Radio Free Albemuth and Whittling. Took a trip to Mausoleum of Khoja Ahmed Yasawi and drives a Ferrari 275 GTB Long ose Alloy. swietna strona

  OdpowiedzUsuń